„Noul Hagi către Galatasaray!” Turcii au pus ochii pe „puștiul-minune” al „Regelui” după golul înscris. Anunțul presei

Enes Sali Farul Constanta Galatasaray Super Lig Superliga FC Farul
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Miercuri 15 Septembrie 2021, 11:03
Data actualizarii: Miercuri 15 Septembrie 2021, 11:06

Enes Sali (15 ani) a înscris în meciul cu Academica Clinceni!

Tânărul jucător a intrat direct în istoria Ligii 1 după ce a devenit cel mai tânăr marcator din campionat, la doar 15 ani, 6 luni și 21 de zile. Fotbalistul a marcat în minutul 85, după o fază superbă inițiată tot de el, în urma unei curse din propria jumătate de teren.

Reușita l-a adus în atenția presei internaționale. Cotidianul Fanatik i-a dedicat un articol puștiului care a devenit noul „pariu” al lui Gheorghe Hagi, iar titlul său se traduce: „Noul Hagi către Galatasaray! Enes Sali”

• Enes Sali

În articolul menționat, Enes Sali este prezentat, iar turcii dezvăluie un lucru neștiut, faptul că tânărul jucător a fost recomandat oficialilor lui Galatasaray.

„A fost recomandat pentru a fi urmărit de Galatasaray!”

„Am aflat că Enes Sali, care a înscris un gol în Liga 1, în urmă cu două zile, pentru echipa lui Hagi, Farul Constanța, a fost recomandat pentru a fi urmărit de Galatasaray.

Farul Constanța a jucat un meci amical cu Galatasaray pe 5 septembrie, în pauza echipelor naționale. Enes Sali nu a putut merge la Florya pentru că a fost convocat la echipa națională de tineret. Înainte de meci, delegația din România s-a întâlnit cu Fatih Terim, iar Ali Islambey, un om de afaceri din România, l-a menționat pe tânărul star Enes Sali în cadrul întâlnirii”, anunță Fanatik.

Un nou amical Farul - Galatasaray

Mai mult, turcii au dezvăluit și faptul că echipa lui Terim ar urma să vină în România în luna octombrie, în pauza internaționlă, dacă programul permite, pentru a-și lua „revanșa” într-un nou amical cu echipa lui Hagi. Primul meci s-a încheiat 3-1 în favoarea constănțenilor.

„Între timp, Hagi a invitat-o pe Galatasaray în România în pauza naționalelor din octombrie, pentru o revanșă a meciului din Florya. Dacă programul clubului galben-roșu se potrivește, vor merge în România. Se așteaptă ca Enes Sali să joace în meciul retur”, menționează aceștia.