Gestul frumos al lui Târnovanu, care i-a făcut pe ultrașii lui Dinamo să nu îl mai înjure

Stefan Tarnovanu derby fcsb dinamo fcsb dinamo galerie dinamo tarnovanu fcsb Superliga
Data publicarii: Duminica 23 Iulie 2023, 18:58
Data actualizarii: Duminica 23 Iulie 2023, 21:55

Portarul FCSB a greșit la golul lui Dinamo, dar nu acesta a fost motivul pentru care ultrașii oaspeților au încetat să-l mai înjure la foc automat.

Ștefan Târnovanu (23 de ani) a început repriza secundă a derby-ului cu Dinamo cu galeria oaspeților în spatele său.

Târnovanu, înjurat copios de fanii dinamoviști în startul reprizei secunde

Chiar înainte de fluierul de start al părții a doua a partidei, "câinii" au aruncat o pertardă în aproprierea porții, la câțiva metri de goalkeeperul "roș-albaștrilor", și au început un cor de înjurături, pentru a-l timora. Tentativa de intimidare a lui Târnovanu a durat mai bine de 20 de minute, timp în care acesta s-a ținut departe de linia porții, pentru a nu i se lăsa un steag al galeriei în cap, și pentru a nu auzi cuvintele care i se adresau.

Singurele momente în care s-a apropiat la câțiva metri de galeria dinamovistă a fost când a venit să ridice de lângă stâlpul porții sticlele de apă lăsate de oamenii din  staff, pentru a-și astâmpăra setea și pentru a-și uda mănușile de joc pentru menținerea unei aderențe adecvate.

A aruncat o sticlă de apă unui dinamovist însetat de canicula de pe stadion

În timpul unei asemenea escapade, un fan din peluză i-a cerut o sticlă de apă, pentru că forțele de ordine nu i-au lăsat pe suporterii lui Dinamo cu asemenea obiecte în interiorul stadionul, iar temperatura s-a menținut una ridicată, fiind exacerbată de umiditatea rezultată în urma procesului de udare a terenului, chiar dacă meciul a început la ora 21:30.

Portarul FCSB nu a stat pe gânduri și i-a aruncat acestuia o sticlă de apă, iar fanul i-a mulțumit. A fost un moment de fair play pe care galeria lui Dinamo l-a apreciat, iar vorbele de ocară la adresa adversarul au devenit din ce în ce mai puține până la finalul partidei. În schimb, aceasta a trecut la Florinel Coman, asupra căruia s-a aruncat un telefon mobil, cu care și-a făcut un selfie.