Explicațiile lui Zenga după intrarea pentru care s-a cerut eliminarea lui Handanovic: „Aș fi furios!”

Data publicarii: Duminica 03 Octombrie 2021, 09:38
Data actualizarii: Duminica 03 Octombrie 2021, 09:44

Sassuolo și Inter s-au întâlnit în a șaptea etapă din Serie A, 1-2.

Din articol

Echipa lui Inzaghi este neînvinsă în campionat în acest start de sezon. Mai mult, ultima înfrângere suferită a fost în luna mai, când a pierdut în meciul cu Juventus, 2-3. Campioana Italiei are o înfrângere și în Champions League, cu Real Madrid, 0-1.

În ultima etapă, Inter a jucat cu echipa lui Vlad Chiricheș, Sassuolo. Fundașul român a fost integralist în partida pierdută, care a stârnit controverse. Scorul a fost deschis de gazde, prin Berardi, care a marcat din penalty, în prima repriză.

• Samir Handanovic

Înainte de pauză a avut loc un incident în careu, reclamat de toți cei de la Sassuolo, după ce Handanovic l-a faultat pe Defrel, care se afla într-o situație de unu la unu. Atacantul a reușit să trimită balonul pe lângă portar, dar slovenul l-a faultat, însă arbitrul a decis să fluiere finalul primei reprize, spre furia tehnicianului de la Sassuolo.

În a doua repriză, Dezeko a egalat în minutul 58, iar Lautaro Martinez a adus victoria cu un gol înscris din penalty, în minutul 78.

Reacția lui Zenga

Walter Zenga a comentat momentul controversat petrecut în careul lui Inter și i-a luat apărarea portarului, într-un interviu pentru Sky Sports

„Prima repriză nu a fost foarte bună pentru Inter, însă schimbările lui Inzaghi au făcut diferența. Episodul dintre Handanovic și Defrel? Ca portar spun întotdeauna că un goalkeeper nu poate să evapore duelul unu la unu, e greu să eviți contactul.

În acel episod putem vedea că Handanovic nu își deschide mâinile, și le ține aproape de corp, iar contactul devine inevitabl. Îi înțeleg furia lui Dionisi (n.r. antrenorul lui Sassuolo, aș fi și eu nervos ca antrenor, însă este un caz extrem. Ca portar, dacă mă elimini pentru asta, m-aș enerva, ca antrenor, totuși, dacă nu îl elimini, m-aș simți prost”, a spus Zenga.