Wimbledon 2019 Cori Gauff Simona Halep Wimbledon Tenis WIMBLEDON 2019: Asa ceva nu s-a mai intamplat pana acum! Cum a iesit Cori Gauff de pe teren dupa infrangerea in fata Simonei Halep
Data publicarii: Luni 08 Iulie 2019, 18:09
Data actualizarii: Luni 08 Iulie 2019, 18:14

Simona Halep a invins-o pe tanara Cori Gauff in doua seturi, scor 6-3; 6-3 si va juca pentru un loc in semifinale la Wimbledon 2019.

Cori Gauff a opus rezistenta in fata Simonei Halep, insa nu a fost nici macar aproape de o noua surpriza la Wimbledon 2019. Simona Halep s-a dovedit mai puternica si mai experimentata, reusind sa conduca meciul si sa nu-i dea nicio sansa adversarei sale mult mai putin experimentata.

Simona Halep a reusit doi asi, iar Gauff niciunul. Romanca a avut 14 greseli nefortate, de doua ori mai putine decat adversara sa.

Cori Gauff, aplauze la scena deschisa la iesirea de la Wimbledon 2019!

Pentru prima data, invinsa primeste standing ovation la Wimbledon si iese in acelasi timp cu invingatoarea. Tanara Cori Gauff a castigat respectul tuturor celor prezenti la Londra pentru modul curajos in care a abordat si meciul cu Simona Halep, dupa ce eliminase nume grele precum Venus Williams si Polona Hercog.

Simona Halep - Shuai Zhang in sferturi la Wimbledon

In sferturile de finala, Simona Halep se va duela cu chienzoaica Shuai Zhang (30 ani), numarul 50 in clasamentul WTA. Zhang conduce cu 2-1 la intalnirile directe, ambele victorii pe hard in 2016. Simona Halep a invins-o pe Zhang tot pe hard, insa in 2012. Zhang a ajuns in premiera in sferturile unui Grand Slam.

Accederea in sferturi i-a dus Simonei Halep 430 de puncte WTA si 294.000 de lire sterline.