WIMBLEDON 2019 | Simona Halep - Cori Gauff 6-3 6-3! GAME! SET! MECI! Halep se impune in cel mai asteptat meci al zilei si e in sferturi! Isi stie urmatoarea adversara

Cori Gauff Simona Halep Simona Halep - Cori Gauff Wimbledon Wimbledon 2019 Tenis WIMBLEDON 2019 | Simona Halep - Cori Gauff, LIVE 16:30! Interes urias pentru partida din optimi: Gauff, revelatia anului in tenis
Data publicarii: Luni 08 Iulie 2019, 16:35
Data actualizarii: Luni 08 Iulie 2019, 18:19

Simona Halep - Cori Gauff este partida vedeta a optimilor de la Wimbledon.

SIMONA HALEP - CORI GAUFF 6-3 6-3

GAME! SET! MECI! Simona Halep e in sferturi la Wimbledon dupa un meci de 1 ora si 17 minute! VA juca urmatorul meci cu chinezoaica Shuai Zhang, care a trecut in optimi de Yastremska, cu scorul de 6-4 1-6 6-2.

Setul 2

5-3 Gauff anuleaza doua mingi de meci ale Simonei si o obliga pe romanca sa serveasca pentru a castiga partida!
5-2
Game solid la serviciu pentru Simona, care e la un game distanta de set si meci!
4-2 BREAK HALEP!
Simona o forteaza pe Gauff, iar americanca greseste mult pe propriul serviciu! O minge afara a tinerei de 15 ani si game-ul ii revine romancei!
3-2
Simona face un game bun pe serviciu! Gauff incearca sa raspunda, insa Halep inchide game-ul la timp!
2-2
Cori Gauff lupta excelent si intoarce game-ul de la 30-0 pentru Simona Halep! Americanca restabileste egalitatea in set

** Cori Gauff a cerut interventia fizioterapeutului! Americanca a discutat cu specialistul si a revenit pe teren!

2-1 RE-BREAK GAUFF! E randul Simonei sa-si piarda serviciul. Halep salveaza doua mingi de break, insa pe a treia nu mai reuseste sa o anuleze!
2-0 BREAK HALEP!
Un game disputat pe serviciul adversarei, adjudecat in cele din urma de Simona!
1-0
Halep incepe setul secund cu un game la 0!

*** Mats Wilander a laudat prestatia Simonei din primul set!

"Imi place foarte mult cum joaca Simone Halep, foarte agresiv, castiga multe puncte pe al doilea serviciu al americancei. Acopera terenul foarte bine. Si Cori Gauff joaca bine, a facut un set bun, va trebui sa riste putin mai mult. Sa intre mai mult in teren, sunt multe greseli pe forehand, Simona este evident mai experimentata si profita", a spus Mats Wilander la Eurosport.

Setul 1

6-3 SEEET HALEP! Simona incheie primul set cu un break!

5-3
Simona Halep, la un game de castigarea setului! Game disputat pe serviciul romancei, Gauff salveaza doua mingi de 5-3, insa Simona o concretizeaza pe cea de-a treia! Halep a ajuns la 5 duble greseli!
4-3
Inca un game extrem de disputat, ca toate celelalte ale partidei! Americanca isi face serviciul in cele din urma
4-2
Simona trece la conducere in set! Halep face o a patra dubla greseala, insa reuseste sa incheie game-ul cu o lovitura dintr-un unghi imposibil!
3-2 BREAK HALEP!
Simona reuseste sa castige pe serviciul adversarei dupa ce fructifica a treia sansa de break avuta! Romanca va servi pentru a ramane in avantaj!
2-2
Simona Halep castiga si ea primul game pe propriul serviciu, dupa ce salveaza doua mingi de break!
1-2
Primul game facut pe serviciu ii revine lui Cori Gauff! Americanca e mai solida de aceasta data, iar returul trimis afara de Halep ii aduce game-ul
1-1 RE-BREAK imediat al lui Cori Gauff!
Simona Halep trimite in fileu, iar americanca obtine break-ul inca de la prima sansa avuta!
1-0 BREAK!
Simona Halep incepe meciul cu un game castigat pe serviciul adversarei!

** Cele doua jucatoare au intrat pe teren, vor face incalzirea si partida va incepe curand!

Simona Halep si Cori Gauff se vor duela pentru un loc in sferturile de la Wimbledon pe Terenul 1, dupa partida dintre Serena Williams si Carla Suarez Navarro.

Simona Halep va avea o partida destul de dificila chiar daca intalneste o sportiva in varsta de doar 15 ani. Cori Gauff este revelatia anului in tenisul feminin, nu doar a competitiei de la Londra.

Daca va reusi sa treaca de Cori Gauff, pe Simona Halep o asteapta Zhang sau Yastremska in sferturi. In semifinale s-ar putea duela cu Karolina Pliskova.

Interes urias pentru meciul Simona Halep - Cori Gauff

Simona Halep - Cori Gauff este o partida care trezeste un interes enorm printre iubitorii tenisului. Si asta datorita sportivei din Statele Unite ale Americii care a surprins pe toata lumea la Wimbledon.

Organizatorii au anuntat ca majoritatea biletelor s-au vandut deja si este de asteptat ca arena sa fie plina la ora de start.

Statistica uluitoare pentru Cori Gauff

Cori Gauff, tanara de doar 15 ani care a eliminat-o pe Venus Williams in primul tur la Wimbledon 2019 a reusit sa se califice in optimile de finala ale turneului. Venita din calificari, Gauff a izbutit trei victorii solide in fata unor jucatoare mult mai experiementate si se va duela in turul al patrulea cu Simona Halep. Cori Gauff are deja in potrofoliu reusite senzationale dupa trei meciuri castigate la Wimbledon!

Americanca a intrat din postura de ocupanta a locului 313 WTA si a ajuns pe locul 139 WTA intr-un clasament LIVE!

Mai mult, inainte de Wimbledon, pustoaica de 15 ani stransese 75.011 dolari in cariera. Acum, dupa parcursul incredibil avut pe iarba de la Londra, in conturile sale s-au adunat 220.517 dolari.

Cori Gauff a invins-o in primul tur pe Venus Williams cu 6-4 6-4. A urmat Magdalena Rybarikova, invinsa cu 6-3 6-3. Vineri seara, pustoaica a reusit o noua victorie, mult mai muncita de aceasta data, cu Polona Hercog. Partida s-a incheiat 3-6 7-6 7-5, dupa ce "Coco" a salvat nu mai putin de doua mingi de meci in setul al doilea.

Cori Gauff, increzatoare inaintea duelului cu Halep

Pustoaica din Statele Unite nu se teme de duelul cu Simona Halep. Gauff a spus ca a urmarit multe meciuri ale romancei si ca stie stilul ei de joc.

"Am urmarit-o de multe ori, evident. Nu m-am antrenat cu ea niciodata, asa ca nu stiu cum voi simti mingea atunci cand vom juca, insa stiu ce stil de joc are pentru ca am urmarit-o atat de mult. E o jucatoare diferita fata de adversarele pe care le-am intalnit pana acum, dar toate sunt diferite in felul lor si fiecare partida e altfel. Nu cred ca ma voi schimba in vreun fel pentru ca acum joc cu unul dintre capii de serie"
, a spus Cori Gauff la conferinta de dupa calificarea in optimi.