VIDEO Gabriela Ruse - Cori Gauff 2-6, 6-7, în turul secund la US Open. Românca, învinsă a doua oară de finalista de la Roland Garros

Gabriela Ruse Cori Gauff US Open 2022 Cori Gauff US Open 2022 Gabriela Ruse US Open 2022 Romania la US Open Tenis WTA Romania Tenis
Data publicarii: Joi 01 Septembrie 2022, 00:15
Data actualizarii: Joi 01 Septembrie 2022, 00:24

Gabriela Ruse și Cori Gauff au făcut din nou spectacol, dar sportiva din România s-a văzut învinsă în două seturi, deși a condus cu 5-3 în setul secund.

Gabriela Ruse - Cori Gauff 2-6, 6-7
în turul secund la US Open

După 96 de minute de joc palpitant, Gabriela Ruse s-a văzut eliminată de Cori Gauff pentru a douar oară într-un turneu de mare șlem derulat în acest an.

Înfrângerea de la Wimbledon a fost, din nefericire, dublată de un nou eșec suferit de Ruse în favoarea lui Gauff, în ciuda avantajului de 5-3 procurat în finalul setului secund.

În ierarhia WTA LIVE, Gabriela Ruse a urcat 8 locuri, până pe poziția 93 și va pleca acasă cu un cec în valoare de $121,000. În plus, românca se poate mândri cu obținerea primei victorii a carierei la Flushing Meadows, dar și cu privilegiul de a fi prestat solid în prima partidă jucate pe Stadionul Arthur Ashe, cea mai mare arenă de tenis din lume.

Game crucial, pierdut de Gabriela Ruse, care se vede egalată, după ce a condus cu 5-3. Gauff a câștigat punctul meciului jucat până în aceste clipe, la 40-egal, în al zecelea game al setului doi.

De la 3-2 pentru Gauff în setul 2, Ruse revine cu trei game-uri uriașe, în care a eclipsat-o pe americancă, prin forehand-ul său, iar acum se află la un singur game distanță de împingerea meciului în set decisiv.

Două game-uri la rând extraordinare și pentru Gabriela Ruse, care dictează ritmul de pe linia de fund și o intimidează pe Gauff cu forehand-ul său uriaș, în aceste momente de joc.

Replică de senzație din partea lui Cori Gauff, care câștigă două game-uri la rând și le încheie cu un punct în care s-a apărat eroic până la capăt, ridicând publicul din Arena Arthur Ashe în picioare.

Prim break făcut de Gabriela Ruse în meci, la scorul de 1-1 în setul secund. Jocul ofensiv al româncei, din ce în ce mai curajos, în ultimele puncte, iar defensiva lui Gauff cedează în primele instanțe.

Game și prim set câștigat de americancă la doi, după 35 de minute trecute de la primul schimb de mingi. Gabriela Ruse a pierdut controlul partidei în a doua jumătate a manșei, înmulțindu-și erorile neforțate și grăbindu-se în defensivă.

Cori Gauff reușește primul break, în al patrulea game al meciului, și îl confirmă, distanțându-se la trei game-uri în față, după circa 23 de minute de joc.

Gabriela Ruse (24 de ani, 101 WTA) are șansa revanșei împotriva finalistei turneului de la Roland Garros, Cori Gauff. Sportiva americană a învins-o în trei seturi, în turul inaugural al competiției de la Wimbledon în acest an, într-unul dintre cele mai captivante meciuri de Grand Slam jucate în tenisul feminin în 2022.

Cori Gauff (18 ani, 12 WTA) a eliminat-o pe Gabriela Ruse pe iarba londoneză, scor 2-6, 6-3, 7-5, la finalul unui set decisiv în care românca a condus cu 5-4, dar nu a capitalizat avantajul procurat în momentul tensionat.

Gabriela Ruse luptă pentru calificarea în turul 3, care ar însemna cel mai bun rezultat al carierei în Grand Slam-uri

Devenită prima sportivă din România calificată în turul secund la US Open 2022, Gabriela Ruse a reușit prima victorie a carierei la Flushing Meadows, trecând de experimentata Daria Saville (58 WTA), scor 3-6, 6-2, 6-4.

De partea opusă, Gauff a trecut de Leolia Jeanjean (149 WTA), scor 6-2, 6-3, în runda inaugurală a Openului American. Cel mai bun rezultat al americancei la US Open este turul 3, atins în urmă cu trei ani.

Duelul speranțelor tenisului românesc, Gabriela Ruse - Cori Gauff se joacă miercuri-seara, după ora 21:00, imediat după încheierea partidei dintre Andy Murray și Emilio Nava. Confruntarea va avea loc pe Stadionul Arthur Ashe, cea mai mare arenă de tenis din lume.