US Open 2022 | Sorana Cîrstea reacționează la cel mai dur eșec al său în acest an: „Nu e nicio dramă, a jucat mai bine decât mine”

Sorana Cirstea US Open 2022 Romania la US Open Sorana Cirstea Belinda Bencic Tenis WTA Romania US Open 2022 Tenis
Data publicarii: Joi 01 Septembrie 2022, 23:25
Data actualizarii: Joi 01 Septembrie 2022, 23:31

Sorana Cîrstea nu face capăt de țară din înfrângerea dureroasă pe care a suferit-o în turul secund al Openului American, în fața campioanei olimpice, Belinda Bencic, scor 6-3, 5-7, 2-6.

Sorana Cîrstea (32 de ani, 37 WTA) a părăsit ediția 2022 a turneului de la US Open, în urma unui eșec pe care îl va uita cu dificultate. Sportiva din România a condus campioana olimpică cu scorul de 6-3, 5-3 și a servit pentru meci, la scorul de 6-3, 5-4.

Starea de neliniște a orașului New York a cuprins-o însă pe jucătoarea din țara noastră, de îndată ce s-a regăsit în incapacitatea de a închide partida la prima tentativă cu serviciul. Belinda Bencic a profitat la maximum, câștigând opt game-uri în nouă consecutive și distanțându-se inclusiv în setul decisiv.

Sorana Cîrstea a ratat a patra calificare a carierei în turul 3 la US Open

„Am condus cu set și 5-3, set și 5-4 plus serviciul... acolo cred că s-a jucat meciul, la 5-4, 40-egal, când am făcut o dublă greșeală, după un punct în care ea a fost mai agresivă.

De acolo s-a schimbat dinamica, ea a prins încredere, iar eu am făcut un pas în spate. O înfrângere frustrantă, pentru că am avut meciul în mână, însă acesta este tenisul. Se întâmplă; sunt meciuri pe care le pierzi după ce conduci toată partidă, iar pe altele reușești să le întorci. Azi, din păcate, a fost partea mai puțin bună.

„Nu e nicio dramă, a jucat mult mai bine decât mine în setul decisiv”

Asta este, nu e nicio dramă. A jucat mult mai bine decât mine în setul trei,” a comentat Sorana Cîrstea meciul cu Belinda Bencic, pierdut scor 3-6, 7-5, 6-2, după 2 ore și 27 de minute.

„Mi-ar fi plăcut să mă pot baza pe primul serviciu și să termin meciul la 5-4 în setul doi. Ulterior, ea a început să joace din ce în ce mai bine, iar eu am scăzut nivelul, asta explică diferența de 6-2 din setul decisiv. De asemenea, serviciul meu nu a fost la fel de bun ca în primele două seturi,” a completat Sorana Cîrstea pentru Eurosport.

România nu va avea nicio jucătoare în turul 3 al turneului de simplu feminin din cadrul Openului American 2022.