Set de 91 de minute! Publicul de pe Chatrier a înnebunit când a văzut asta: Rafa Nadal a salvat 4 mingi de set din poziții imposibile

Rafael Nadal Alexander Zverev Roland Garros 2022 Rafael Nadal Alexander Zverev semifinale Rafael Nadal Roland Garros 2022 Roland Garros 2022 turneu masculin Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Vineri 03 Iunie 2022, 17:55
Data actualizarii: Vineri 03 Iunie 2022, 17:53

Rafael Nadal a câștigat primul set al semifinalei cu Alexander Zverev, scor 7-6 (10-8), după 91 de minute de la prima minge servită.

Rafael Nadal și Alexander Zverev au jucat un prim set care a ținut întreaga asistență de pe Arena Philippe-Chatrier pe marginea scaunelor.

După 91 de minute, în care Zverev a salvat trei mingi de set, după care Nadal a salvat 4, de la scorul de 6-2 în tiebreak, iar Zverev a continuat prin a mai salva alte două, la 7-6 și 8-7 în tiebreak - adică un rollercoaster fizic și emoțional care a dus tensiunea la paroxism - sărbătoritul Nadal a încheiat setul cu un passing shot în lung de linie direct câștigător, iscând o bucurie fără margini în arena principală a complexului Stade Roland Garros.

Neînfricatul Rafael Nadal a salvat 4 mingi consecutive de set, la 6-2 în tiebreak

Cu Rafa Nadal temător în anumite momente ale jocului și încercând serviciu-voleu, spre suprinderea fanilor care nu se așteptau să-l vadă pe Nadal jucând cu un adversar care se simte mai comod decât el în schimburi lungi de mingi, setul părea câștigat de Alexander Zverev, desprins la 6-2 în tiebreak.

A urmat un moment uluitor, la 6-4 în tiebreak, în care Rafael Nadal s-a întins la maximum pentru a trimite un passing shot în cross aparent imposibil, cu câteva fracțiuni de secundă înaintea execuției.