Reacția lui Rafael Nadal, după a 8-a victorie în 10 meciuri cu Novak Djokovic la Roland Garros: „Nu am câștigat nimic”

Rafael Nadal Novak Djokovic Roland Garros 2022 Nadal calificare semifinale Roland Garros Nadal Djokovic sferturi Roland Garros 2022 Novak Djokovic reactie sferturi Roland Garros Rafael Nadal reactie sferturi Roland Garros Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Miercuri 01 Iunie 2022, 08:55
Data actualizarii: Miercuri 01 Iunie 2022, 09:05

Rafael Nadal (35 de ani, 5 ATP) a mulțumit publicului parizian pentru dragostea manifestată față de el, dar s-a declarat reticent să promită că va juca la Roland Garros și în edițiile următoare.

Rafael Nadal s-a calificat pentru a 15-a oară în semifinalele turneului de la Roland Garros, ca urmare a victoriei cu numărul 29 semnate în detrimentul rivalului Novak Djokovic.

6-2, 4-6, 6-2, 7-6 a fost scorul partidei derulate timp de 4 ore și 12 minute pe Arena Philippe-Chatrier, sesiune de seară încheiată cu un interviu în care Rafael Nadal le-a mulțumit în repetate rânduri spectatorilor pentru susținerea și dragostea manifestate față de el.

În discuția cu Marion Bartoli, care i-a cerut spaniolului să își prelungească seria participărilor la Paris, Nadal a răspuns cu ezitare, spunând că nu poate să promită viitoare prezențe la Roland Garros.

Rafael Nadal, reticent la promisiuni de longevitate: „Ce vă pot promite e că voi juca semifinala.”

„A fost o noapte emoționantă pentru mine. Continui să joc pentru nopți ca aceasta. Dar e doar un sfert de finală, nu am câștigat nimic, ci doar mi-am dat șansa unui nou meci.

Să joc încă o semifinală de Roland Garros înseamnă mult pentru mine. Dacă nu voi juca bine sau dacă voi pierde semifinala nu va fi pentru că nu voi fi concentrat.

Publicul a fost uimitor, încă de la începutul turneului. Probabil că știu că nu o să mai fiu în preajmă de prea multe ori.

Sentimentul de a juca în cel mai important loc din cariera mea e dificil de descris. Nu le pot mulțumi suficient parizienilor pentru că m-au făcut să mă simt așa. A fost una dintre nopțile de neuitat, așa că vă mulțumesc tuturor,” a spus Rafael Nadal în conferința de presă.

Novak Djokovic: „Felicitări lui Rafa și echipei sale. O victorie meritată, nu încape îndoială.”

„Felicitări lui Nadal. A fost jucătorul mai bun în momentele importante. A început foarte bine. Eu am început mai slab, dar am căpătat formă revenind de la 6-2, 3-0. Am reușit să câștig setul doi și m-am gândit că am revenit în meci, dar apoi a jucat 2-3 game-uri fantastice, la începutul setului trei.

Rafa a putut să-și ducă tenisul la un alt nivel la începuturile seturilor, cu excepția celui de-al patrulea. Am avut șansele mele, mingile de set din setul patru. O lovitură sau două mă puteau conduce în setul decisiv, unde ar fi devenit un meci deschis.

Dar a arătat de ce e un campion adevărat, reușind să își păstreze concentrarea în momentele dificile. Felicitări lui și echipei sale, nu încape îndoială că a meritat victoria,” a spus Novak Djokovic, în fața jurnaliștilor.