ROLAND GARROS 2019 | Osaka merge in turul doi cu emotii! A fost nevoita sa salveze mingi de meci! Irina Begu, victorie spectaculoasa cu Zhu in primul tur! Cu cine joaca mai departe

Roland Garros french open French Open 2019 Roland Garros 2019 Simona Halep Tenis
Live Blog
ROLAND GARROS 2019
Data publicarii: Marti 28 Mai 2019, 18:48
Data actualizarii: Marti 28 Mai 2019, 18:55

17:16 28 May

CALIFICARE CU EMOTII PENTRU OSAKA!

Naomi Osaka s-a calificat in turul al doilea la Roland Garros, dupa un meci dificil in fata jucatoarei slovace Schmiedlova. Japoneza a pierdut primul set al intalnirii cu 6-0 si a fost aproape sa piarda meciul, cand Schmiedlova a servit pentru partida in setul doi, la 5-4 in favoarea ei. Totusi, Osaka a revenit, a castigat setul al doilea la tie-break si s-a impus in decisiv cu 6-1.

0-6 7-6 6-1 a fost scorul final al intalnirii care a durat 1 ora si 59 de minute.

14:55 28 May
Bianca Andreescu, canadianca de origine romana, s-a calificat in turul 2 la Roland Garros dupa 5-7, 6-4, 6-4 cu Marie Bouzkova (Cehia).
13:07 28 May

Irina Begu, in turul 2 la Roland Garros 2019!

Irina Begu a invins-o categoric pe chinezoaica Zhu, nr. 106 WTA, in doua seturi, 6-1; 6-1. Meciul a durat o ora fix! In turul urmator, Begu se va duela cu cehoaica Muchova, cea care a produs surpriza si a invins-o pe Anett Kontaveit, scor 3-6, 6-2, 6-2.

20:34 27 May

SERENA WILLIAMS - VITALIA DIATCHENKO 2-6 6-1 6-0

Serena Williams obtine calificarea in turul al doilea la ROLAND-GARROS! Americanca in varsta de 37 de ani trece de Vitalia Diatchenko (Rusia), locul 83 WTA, scor 2-6, 6-1, 6-0, la capatul unui meci care a durat o ora si 32 de minute!

In continuare, jucatoarea de tenis din S.U.A. o va intalni in turul secund la Paris pe castigatoarea dintre Nara si Jakupovic.

Serena a ajuns la 800 de victorii in cariera.
20:00 27 May

MARIUS COPIL - BENOIT PAIRE 4-6, 7-6 (5), 0-6, 1-6

Romania ramane fara niciun reprezentant pe tabloul masculin de simplu! Marius Copil este eliminat la Roland Garros inca din runda inaugurala de catre francezul Benoit Paire, locul 38 ATP, scor 4-6, 7-6 (5), 0-6, 1-6, la capatul unui meci care a durat doua ore si 20 de minute de joc. In continuare, sportivul din Franta il va intalni in turul secund pe compatriotul Pierre-Hugues Herbert, locul 43 ATP, care a trecut in primul tur de Daniil Medvedev. Marius Copil va continua in proba de dublu, acolo unde face echipa cu indianul Rohan Bopanna.

19:36 27 May

Mihaela Buzarnescu - Ekaterina Alexandrova 4-6 4-6

Mihaela Buzarnescu pierde in primul tur la Roland Garros, fiind invinsa de rusoaica Ekaterina Alexandrova, locul 58 WTA, scor 4-6, 4-6, la capatul unui meci care a durat o ora si 26 de minute de joc. In continuare, jucatoarea din Rusia o va intalni la Paris pe castigatoarea dintre Strycova si Stosur. Mihaela Buzarnescu a ajuns anul trecut la Openul francez pana in optimile de finala, fapt pentru care va pierde teren important in calsamentul WTA.
14:07 27 May

Sorana Cirstea - Kaja Juvan 5-7; 6-4; 7-5

- Sorana Cirstea castiga dramatic in trei seturi cu Juvan, scor 5-7; 6-4; 7-5! In turul urmator, Cirstea da peste invingatoarea partidei Bolsova Zadoinov - Zvonareva.

- Sorana Cirstea castiga setul al doilea cu 6-4 si duce meciul in decisiv!

- Kaja Juvan castiga primul set cu 7-5 in fata Soranei Cirstea, o mare surpriza pana acum!

- A inceput meciul Soranei Cirstea cu slovena Kaja Juvan din primul tur de la Roland Garros. Sorana trebuia s-o intalneasca pe Petra Kvitova, insa jucatoarea ceha s-a retras din cauza unei accidentari. Slovena Kaja Juvan are 18 ani si s-a calificat din postura de lucky loser.

Tot azi, pe terenul numarul 14, Marius Copil il va intalni pe francezul Benoit Paire, aflat in mare forma. Meciul lor este al treilea al zilei, dupa Herbert - Medvedev si Diyas – Albie, si va incepe in jurul orei 15:30, ora Romaniei, iar mai tarziu va intra in competitie si Mihaela Buzarnescu. Ea o va intalni pe Ekaterina Alexandrova pe terenul numarul 5, in ultimul meci al zilei, dupa Carreno Busta - Sousa, Pavlyuchenkova - Minella si Laaksonen – Martinez, si va incepe dupa ora 18:00, ora Romaniei.

21:36 26 May
Roger Federer a revenit la Roland Garros dupa patru ani de pauza cu o victorie in trei seturi in fata italianului Lorenzo Sonego, locul 73 ATP, scor 6-2, 6-4, 6-4, dupa o ora si 42 de minute de joc. In continuare, Federer il va intalni pe germanul Oscar Otte (145 ATP), lucky loser.

Stefanos Tsitsipas - Maximilian Marterer 6-2, 6-2, 7-6 (7/4)
Alexei Popyrin - Ugo Humbert 3-6, 6-3, 7-6 (12/10), 6-3

Pe tabloul principal feminin, Karolina Pliskova (cap de serie 2), finalista de anul trecut, Sloane Stephens (cap de serie 7) si Elina Svitolina (cap de serie 9) s-au calificat fara probleme in runda secunda de la Roland Garros, obtinând victorii in minimum de seturi.

Sloane Stephens - Misaki Doi 6-3, 7-6 (7/3)
Garbine Muguruza - Taylor Townsend 5-7, 6-2, 6-2
Johanna Larsson - Magdaléna Rybáriková 6-3, 6-4
Kateryna Kozlova - Bernarda Pera 6-2, 7-6 (7/5)
Elina Svitolina - Venus Williams 6-3, 6-3
Belinda Bencic - Jessika Ponchet 6-1, 6-4
Laura Siegemund - Sofya Zhuk 6-3, 6-3
Anastasia Potapova - Angelique Kerber 6-4, 6-2
Marketa Vondrousova - Wang Yafan 6-4, 6-3
Petra Martic - Ons Jabeur 6-1, 6-2
Kristina Mladenovic - Fiona Ferro 6-3, 7-6 (7/3)
Kristina Kucova - Svetlana Kuznetsova 6-4, 6-2
Karolína Pliskova - Madison Brengle 6-2, 6-3
13:34 26 May
Kerber, ELIMINATA in primul tur de o pustoaica de 18 ani

Angelique Kerber paraseste competitia de la Paris inca din primul tur. Nemtoaica a fost invinsa in doua seturi, la captatul unei partide care a durat 1 ora si 14 minute de joc, de rusoaica Anastasia Potapova, scor 6-4 6-2.

Potapova are 18 ani si e la prima participare la senioare la Roland Garros. Aceasta a castigat Wimbledon la juniori in 2016.

In prezent, Potapova ocupa locul 81 WTA, in timp ce Kerber era favorita numarul 5 la castigarea turneului.

12:57 26 May
Federer revine la Roland Garros dupa 1.454 de zile!

Roger Federer va juca duminica, la Roland Garros, primul sau meci pe zgura de la Paris din 2015 incoace.

Ultima partida disputata de Federer la French Open a fost pe 2 iunie 2015, atunci cand a pierdut in sferturi in fata lui Stan Wawrinka.

Federe il intalneste in primul tur la Roland Garros 2019 pe Lorenzo Sonego, un italian clasat pe locul 73 ATP. Partida nu incepe inainte de ora 15:30.
09:22 26 May
PROGRAMUL ZILEI DE DUMINICA LA ROLAND GARROS

***Primele meciuri programate in prima zi la Roland Garros 2019 incep la ora 12, ora Romaniei

09:21 26 May
Momentul mult asteptat a sosit! Primele meciuri de la Roland Garros 2019 se vor disputa duminica la Paris!

Asteptarea iubitorilor de tenis a luat sfarsit! Astazi incepe actiunea la Paris pe Stade Roland Garros, iar in prima zi de concurs la Openul francez vor putea fi urmariti jucatori ca Roger Federer, Karolina Pliskova, Stefanos Tsitsipas, Sloane Stephens, Angelique Kerber, Elina Svitolina sau Garbine Muguruza. In prima zi de concurs, Romania nu va avea niciun reprezentant, urmand ca luni si marti sa joace toti cei 5 romani: Simona Halep, Mihaela Buzarnescu, Sorana Cirstea, Irina Begu si Marius Copil.

Fara doar si poate, cel mai asteptat meci al zilei este cel dintre Roger Federer si Lorenzo Sonego, locul 73 ATP, din Italia. Jucatorul din Tara Cantoanelor va evolua la Paris dupa o pauza de 4 ani. El s-a impus la Paris o singura data, in 2009. Aceasta partida este programata la Paris pe principala arena, Philippe Chatrier, al treilea meci al zilei, dupa Angelique Kerber – Anastasia Potapova si Stefanos Tsitsipas – Maximilian Marterer. Dupa meciul elvetianului, un singur duel mai este programat pe PC. Este vorba despre Madison Brengle – Karolina Pliskova.