ROLAND GARROS 2019 | Presa internationala, laude pentru Simona Halep dupa demonstratia de forta din meciul cu Tsurenko: "Romanca a preluat comanda Roland Garros!"

Simona Halep Roland Garros Roland Garros 2019 Tenis Presa internationala, laude pentru Simona Halep dupa demonstratia de forta din meciul cu Tsurenko: "Romanca a preluat comanda Roland Garros!"
Data publicarii: Sambata 01 Iunie 2019, 17:19
Data actualizarii: Sambata 01 Iunie 2019, 17:24

Presa internationala este la picioarele Simonei Halep dupa demonstratia de forta din turul trei de la Roland Garros 2019.

Simona Halep, campioana din 2018 de la Roland Garros, a obtinut calificarea in optimile de finala la Openul francez dupa ce a invins-o in turul trei pe Lesia Tsurenko, locul 27 WTA, scor 6-2, 6-1, dupa doar 53 de minute de joc. Romanca in varsta de 27 de ani a jucat impecabil, aratand un tenis de foarte inalta calitate.

De partea cealalta, Tsurenko a fost lenta, imprecise in lovituri, iar in mansa secunda a cerut si interventia doctorilor pentru niste probleme la coapsa. A revenit pe teren, insa fara o replica demna de luat in calcul la tenisul fostului lider mondial.

Presa internationala, reactie elogioasa la adresa Simonei Halep

WTA: Halep se grabeste sa treaca de Tsurenko la Paris si ajunge din nou in saptamana a doua de concurs! Campioana en-titre si-a instaurat stapanirea la Roland Garros cu o a opta victorie obtinuta in fata Lesiei Tsurenko, din tot atatea intalniri intre cele doua.
Tennis Magazine: Campioana Simona Halep a revenit in a doua saptamana de la Roland Garros. Halep incearca sa devina prima femeie ce isi pastreaza titlul de la Roland Garros, din 2007 incoace, cand Justine Henin a castigat titlul pentru doi ani la rand. In meciul cu Tsurenko, loviturile consistente si anduranta defensiva, combinate cu problemele la serviciu ale lui Tsurenko, i-au permis romancei sa se califice in doar 53 de minute.
L'Equipe: Simona a dominat-o in mod categoric pe Tsurenko. Romanca a avut nevoie de doar 53 de minute pentru a obtine victoria. Dupa ce in precedentele doua meciuri a avut nevoie de cate trei seturi, de aceasta data Simona si-a demonstrat valoarea. Simona a gasit rapid cheia partidei cu Tsurenko.
BBC: Simona Halep si-a facut treaba usoara in partida cu Lesia Tsurenko. Ucraineanca nu si-a pastrat niciodata serviciul in acest meci, pierzand toate cele opt game-uri.
France TV: Simona Halep a preluat comanda la Roland Garros! Romanca a facut o adevarata instructie cu adversara sa! Nu i-a dat nicio sansa si a castigat intr-o maniera entuziasmanta!