Rafael Nadal Roland Garros 2022 Arena Philippe-Chatrier Rafael Nadal Felix Auger-Aliassime Rafael Nadal Novak Djokovic sferturi Roland Garros Roland Garros 2022 Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Duminica 29 Mai 2022, 21:45
Data actualizarii: Duminica 29 Mai 2022, 21:51

Rafael Nadal l-a învins pe Felix Auger-Aliassime în 5 seturi, pentru a se califica în sfertul de finală în care îl va înfrunta pe Novak Djokovic, într-o reeditare a semifinalei de anul trecut.

4 ore și 21 de minute a fost durata partidei din optimile de finală jucată de Rafael Nadal în compania tânărului canadian, Felix Auger-Aliassime (21 de ani, 9 ATP). A fost 3-6, 6-3, 6-2, 3-6, 6-3 pentru spaniol, care a pierdut primele seturi la Roland Garros 2022.

Nadal nu mai jucase un meci de 5 seturi la Roland Garros din 2013, când îl învingea cu 9-7 pe Novak Djokovic, în semifinale.

Djokovic îl conduce pe Nadal cu 30-28 la meciurile directe

La 36 ani minus o săptămână, Rafael Nadal a sprintat incredibil pentru a câștiga o serie de puncte cruciale în setul decisiv, combătând eficient scurtele excelent și imprevizibil puse de Auger-Aliassime.

Rafael Nadal are șansa revanșei asupra eșecului din semifinalele Roland Garros 2021

Elevul unchiului Toni, Felix Auger-Aliassime - deși neajutat de antrenor, în acest meci - a practicat un tenis extraordinar, lovind de 50 de ori direct câștigător.

Mai devreme în ziua de duminică, 29 mai, Novak Djokovic a dispus de Diego Schwartzman în minim de seturi, scor 6-1, 6-3, 6-3, după doar două ore și cincisprezece minute de joc.

„Ce vă pot garanta e că voi lupta până la capăt!”, le-a transmis Rafael Nadal francezilor, înaintea meciului cu Novak Djokovic. 3-6, 6-3. 7-6 (4), 6-2 a fost scorul prin care Djokovic a câștigat semifinala de la Paris, de anul trecut.