VIDEO Naomi Osaka distruge finalista Australian Open, iar Carlos Alcaraz își arată clasa în fața lui Tsitsipas: ultimele rezultate la Miami

ATP Masters 1000 Miami Carlos Alcaraz Naomi Osaka Stefanos Tsitsipas WTA 1000 Miami Tenis
Data publicarii: Miercuri 30 Martie 2022, 10:00
Data actualizarii: Miercuri 30 Martie 2022, 10:09

Carlos Alcaraz a reușit cel mai dificil lob cu putință în meciul cu Stefanos Tsitsipas, atrăgându-și un standing ovation din partea întregii asistențe.

Carlos Alcaraz și Naomi Osaka au reușit rezultatele serii la Miami, depășind într-o manieră convingătoare adversari ca Stefanos Tsitsipas, respectiv Danielle Collins.

Revelația sezonului în circuitul ATP, Carlos Alcaraz (18 ani, 16 ATP) a ținut minte setul pierdut cu 6-0 în fața lui Stefanos Tsitsipas la US Open 2021 - meci pe care, de altfel, spaniolul l-a câștigat în cinci seturi - și nu i-a lăsat grecului decât 8 game-uri pe durata meciului de aproape două ore, încheiat scor 7-5, 6-3.

Carlos Alcaraz a reușit un lob-tweener împotriva lui Stefanos Tsitsipas, ridicând publicul în picioare

În prima sa prezență într-un sfert de finală al turneului ATP Masters 1000 de la Miami, Carlos Alcaraz se va duela cu o altă apariție surprinzătoare a actualei stagiuni, sârbul Miomir Kecmanovic (22 de ani, 48 ATP), care a dispus de campionul de la Indian Wells, Taylor Fritz, revenind de la 0-1 la seturi.

În turneul feminin, Naomi Osaka a pătruns în semifinale, după un sfert de finală jucat ca la carte împotriva finalistei Australian Open 2022, Danielle Collins. Doar trei game-uri și-a adjudecat jucătoarea din Florida (11 WTA), în cele 59 de minute ale jocului.

Rezultatele înregistrate în optimile și sferturile turneelor ATP și WTA 1000 de la Miami

• Miomir Kecmanovic - Taylor Fritz 3-6, 6-1, 6-4

Bencic - Osaka și Badosa / Pegula - Kvitova / Swiatek, semifinalele turneului feminin

Belinda Bencic a câștigat primul sfert de finală jucat în turneul feminin de la Miami, eliminând-o pe Daria Saville, scor 6-1, 6-2, în doar 69 de minute de joc.

Naomi Osaka a câștigat al doilea sfert, într-o manieră similară, fixându-și o întâlnire cu campioana olimpică în penultimul act. Serviciul japonezei a fost de neoprit de către Danielle Collins, Osaka servind 13 ași în mai puțin de o oră de joc.

Jumătatea inferioară a tabloului va da o semifinală între Paula Badosa / Jessica Pegula și Iga Swiatek / Petra Kvitova.