Sorana Cirstea, eliminata la Wimbledon de pustoaica de 18 ani, Emma Raducanu 3-6, 5-7. Ce suma colosala va incasa sportiva cu origini romanesti la prima participare intr-un Grand Slam

Sorana Cirstea Emma Raducanu Wimbledon live emma raducanu Sorana Cirstea Wimbledon 2021 Tenis LIVE DE LA 15:00 | Sorana Cirstea vs. Emma Raducanu, o sansa istorica pentru optimile Wimbledon. Suma colosala pe care o va incasa invingatoarea
Marcu Czentye
Data publicarii: Sambata 03 Iulie 2021, 14:55
Data actualizarii: Sambata 03 Iulie 2021, 17:39

Sorana Cirstea (31 de ani, 45 WTA) a fost eliminata in minim de seturi de Emma Raducanu (18 ani, 338 WTA) in turul 3 la Wimbledon.

Sorana Cirstea - Emma Raducanu 3-6, 5-7

• LIVE DE LA 15:00 | Sorana Cirstea vs. Emma Raducanu, o sansa istorica pentru optimile Wimbledon. Suma colosala pe care o va incasa invingatoarea

Sorana Cirstea a fost eliminata pentru a patra oara in turul 3 la Wimbledon din tot atatea prezente in aceasta runda competitionala. La 18 ani, Emma Raducanu a practicat un tenis foarte curajos si a afisat o putere de revenire incredibila, semnand victoria in minim de seturi, scor 6-3, 7-5 dupa 99 de minute.

Condusa cu 3-1 si 40-30 in setul initial, sportiva britanica cu origini romanesti nu s-a lasat descurajata si a inceput o serie incredibila de 8 game-uri consecutive, incheiata de Sorana Cirstea abia la scorul de 3-6, 0-3 in setul 2.

Cirstea a egalat la 3, dar nu a reusit sa isi arate suprematia in finalul setului secund, in care game-urile s-au lungit si au fost din ce in ce mai disputate. Jocul de picioare excelent al Emmei Raducanu a facut diferenta in fata unei Sorane Cirstea a carei coapsa stanga a fost amplu bandajata la aceasta editie a turneului de la Wimbledon, dar si luciditatea tactica a fost de partea tinerei jucatoare.

Emma Raducanu devine cea mai tanara tenismena din Marea Britanie care se califica in optimile turneului de la Wimbledon in Era Open si ramane marea speranta a gazdelor pe tabloul feminin a acestei editii. Va juca in optimile de finala contra australiencei. Ajla Tomljanovic (75 WTA), care a invins-o pe Jelena Ostapenko (34 WTA), scor 4-6, 6-4, 6-2.

Pentru calificarea in turul 3 la Wimbledon, Sorana Cirstea va incasa un cec in valoare de €133,940, pe cand Emma Raducanu va fi rasplatita cu €210,810 pentru accederea in optimile de finala. In cazul in care o va invinge pe Tomljanovic, Emma Raducanu va ajunge la un premiu financiar de nu mai putin de €349,408.

In clasamentul WTA LIVE, Sorana Cirstea urca 8 pozitii dupa cele doua victorii semnate la Wimbledon, pana pe locul al 38-lea mondial.

Statisticile finale ale meciului: total puncte castigate 65-83, lovituri direct castigatoare 18-30, erori nefortate 18-17, procentajul primului serviciu in teren 52-67, procentajul punctelor castigate pe prima serva 66-83, procentajul punctelor castigate la retur 31-49, asi 2-4, duble greseli 3-4.

Setul 2:

5-7: Sorana Cirstea salveaza doua mingi de meci, dar nu mai poate face nimic la a treia procurata de Emma Raducanu. Schimb senzational de mingi la mingea finala de meci, adjudecat de Emma Raducanu, care a prestat un joc mult mai convingator in aceasta dupa-amiaza la Londra. Romanca, eliminata pentru a patra oara in turul 3 la Wimbledon din tot atatea prezente in aceasta runda competitionala. Prezenta pentru prima data intr-un turneu de mare slem, Emma Raducanu va juca in optimile de finala.

5-6: Meciul continua in echilibrul in care s-au desfasurat ultimele game-uri, dar Cirstea nu reuseste sa puna mana pe break-ul de care avea nevoie pentru a prelua avantajul mult dorit in finalul setului. Tiebreak sau nimic pentru Sorana Cirsrtea in acest set secund.

5-5: Un game castigat cu relativa lejeritate de Sorana Cirstea, care a plimbat-o pe oponenta sa in timpul punctelor si a servit mai solid decat in nota in care a facut-o pe parcursul meciului.

4-5: Game la 30 pentru Emma Raducanu, iar Sorana Cirstea va servi dupa pauza pentru a impinge setul in prelungiri. Raportul de forte, vizibil mai echilibrat in acest set secund, in comparatie cu setul 1, care a alunecat complet din mainile Soranei, de la scorul de 3-1.

4-4: Cel mai lung game al partidei (15 minute!) se incheie cu un hold obtinut intr-un moment crucial de Sorana Cirstea, care a salvat eroic mingi de break ce s-ar fi putut dovedi decisive in economia calificarii. De amintit pentru un context mai precis al meciului ca Emma Raducanu este la primul Grand Slam jucat in cariera sa, in vreme ce Sorana Cirstea joaca pentru a patra oara in turul 3 la Wimbledon; pentru ambele, o calificare in optimi ar reprezenta o premiera absoluta.

3-4: Probleme usoare pentru Emma Raducanu la serviciu, dar britanica isi indeplineste obiectivul de a opri seria de 3 game-uri consecutive castigatoare a Soranei Cirstea.

3-3: Game la 30 castigat de Sorana Cirstea, care contureaza o revenire improbabila. Jucatoarea din Targoviste a fost condusa 0-3 si 0-40 in acest set secund.

2-3: BREAK, Sorana! Cirstea face game la 30 pe serviciul adversarei sale si va cauta sa egaleze, la reluarea jocului.

1-3: Seria de opt game-uri consecutive a Emmei Raducanu e oprita miraculos de Sorana Cirstea, care a salvat 3 mingi de break, de la 0-40 si a servit excelent pentru a intoarce game-ul in favoarea sa. Cirstea supravietuieste in meci, dar avantajul moral si sportiv e al britanicei. Momentul si scorul de la care a revenit pot fi insa de turnura, in oglinda cu avantajul de 3-1, 40-30 al Soranei Cirstea in primul set.

0-3: Game alb in contul Emmei Raducanu, care pare de neoprit! De amintit ca Sorana Cirstea (31 de ani, 45 WTA) este jucatoarea infinit mai experimentata in aceasta confruntare impotriva britanicei (18 ani, 338 WTA).

0-2: Break pentru Emma Raducanu, iar Sorana Cirstea ofera impresia ca nu mai poate castiga niciun punct. 42-24, raportul incredibil al punctelor castigate pana in prezent.

0-1: Game la 15 adjudecat de Emma Raducanu. Englezoaica, tot mai solida la primul serviciu, la al treilea hold consecutiv.

Setul 1:

3-6: Game & primul set, Emma Raducanu! Un joc de picioare incredibil, translatat intr-o mobilitate care seamana cu a Simonei Halep o duc pe Emma Raducanu in situatia de a o conduce pe Sorana Cirstea cu 1-0 la seturi. Fantastica, increderea cu care jucatoarea engleza a intrat in meci, demonstrand ca aplica gandirea aratata la conferinta de presa, cand spunea ca nu are nimic de pierdut.

3-5: Emma Raducanu joaca un tenis neasteptat de bun pentru o jucatoare de 18 ani, aflata la prima prezenta intr-un turneu de mare slem, dar si la numai al 13-lea meci oficial in acest an. Cu un serviciu solid in acest game, dar si un joc stanga-dreapta cu care a reusit sa o oboseasca pe Sorana Cirstea, reprezentanta gazdelor se apropie la un game de castigarea primului set.

3-4: Meci de mare lupta, in care Sorana Cirstea inca incearca sa desluseasca amplitudinea tactica a Emmei Raducanu. Al doilea break reusit de sportiva din Marea Britanie si al treilea game castigat la rand.

3-3: Game la zero castigat de Emma Raducanu, al carei nivel de incredere pare sa se fi regasit la borna din debutul partidei.

Ploaia cade din nou peste Wimbledon, iar organizatorii vor lua decizia de a trage acoperisul peste Terenul Nr. 1.

3-2: Game echlibrat, cedat dupa deuce de Sorana Cirstea. Reteta game-urilor ajunse in prelungiri pe propria serva nu este ideala pentru jucatoarea din Romania si a incetat sa functioneze. Profunzime notabila in loviturile ambelor jucatoare, cu precadere in acest game, dar initiativa pare in mana Emmei Raducanu, care cauta activ erorile fortate ale Soranei Cirstea.

3-1: BREAK, Sorana! Cirstea persista si provoaca primele momente de confuzie tactica pentru Emma Raducanu. Break obtinut la 30, intr-un game in care sportiva din Anglia a servit un as si a comis o dubla greseala.

2-1: Sorana Cirstea, dusa din nou in prelungiri de game, dar isi mentine calmul inca o data si trece in avantaj pentru a doua oara. Retururi inalte calitativ trimise de Emma Raducanu in primele 12 minute de joc.

1-1: Game alb semnat de Emma Raducanu la primul jucat pe propria serva in acest set. Abordare curajoasa din partea britanicei in primele doua game-uri ale meciului.

1-0: Sorana Cirstea este pusa la incercare in primul game al partidei, dar salveaza minge de break si serveste solid pentru a-l incheia in prelungiri.

Arbitrul partidei este Carlos Ramos. Sorana Cirstea va incepe meciul la serviciu.

Sorana Cirstea joaca pentru a patra oara in turul 3 la Wimbledon.

Ziua de 3 iulie 2021 poate consemna un salt istoric pentru cariera Soranei Cirstea. Ocupanta pozitiei 45 a clasamentului mondial are sansa de a se califica in premiera in optimile turneului de la Wimbledon.

Dupa victoria entuziasmanta obtinuta in defavoarea fostului lider WTA, Victoria Azarenka in turul secund, Cirstea are toate motivele sa spere la victorie intr-o partida in care nu trebuie sa faca greseala de a-si subestima adversara: Emma Raducanu (18 ani, 338 WTA), cea mai tanara britanica in turul 3 la Wimbledon in ultimii 19 ani.

Sorana Cirstea, la a patra tentativa de a se califica in optimile Wimbledon

La prima prezenta intr-un turneu de mare slem, jucatoarea engleza cu origini romanesti a semnat doua victorii en-fanfare, eliminandu-le pe Vitalia Diatchenko (150 WTA) si Marketa Vondrousova (42 WTA), scor 7-6, 6-0, respectiv 6-2, 6-4.

De partea apropiata a fileului, Sorana Cirstea vine dupa o victorie, scor 6-3, 6-3 in fata numarului 230 WTA, Samantha Murray, succedata de performanta istorica obtinuta intr-un meci memorabil de 2 ore si 18 minute cu dubla campioana de Grand Slam, Victoria Azarenka, incheiata scor 7-6, 3-6, 6-4.

Sorana Cirstea si Emma Raducanu nu s-au mai duelat niciodata pana in prezent, iar ocazia va fi speciala: indiferent de numele invingatoarei, aceasta va ajunge in premiera in faza ultimelor 16 jucatoare la Wimbledon si va incasa un premiu financiar semnificativ, in valoare de €210,810.

Profilul Emmei Raducanu, adversara Soranei Cirstea din turul 3

Nascuta la Toronto, Canada in 13 noiembrie 2002, Emma Raducanu este o jucatoare britanica nascuta din tata roman si mama chinezoaica. Familia ei s-a mutat in Marea Britanie in 2004, iar tatal sau a trimis-o la multe sporturi, printre care calarie, inot si dans pana sa se dedice tenisului, sport pe care il practica de la varsta de 5 ani.

Dreptace, cu o inaltime de 1,75 metri, Emma Raducanu a lovit cu o profunzime incredibila pe parcursul meciului cu Marketa Vondrousova, impresionand prin forta loviturilor, un capitol la care insa e dificil de crezut ca ii va putea fi superioara Soranei Cirstea.

Din punct de vedere tehnic, Raducanu nu a aratat limitarile inerente unei jucatoare de 18 ani, lovind cu mare dibacie backhand-ul cu doua maini si imprimand un top-spin notabil in forehand-urile executate. Unul dintre punctele forte ale Emmei Raducanu este mobilitatea in teren, dublata de o luciditate tactica impresionanta, sustinuta de inteligenta sa, care compenseaza lipsa de experienta. Lovitura preferata a Emmei Raducanu este forehand-ul, iar antrenorul sau, Nigel Sears.