Sorana Cirstea Sorana Cirstea Victoria Azarenka Wimbledon live Wimbledon 2021 Tenis Calificare istorica: Sorana Cirstea a eliminat-o pe Victoria Azarenka, numar 14 mondial dupa un meci senzational! Romanca si-a egalat cea mai buna performanta la Wimbledon
Marcu Czentye
Data publicarii: Joi 01 Iulie 2021, 19:09
Data actualizarii: Vineri 02 Iulie 2021, 00:47

Sorana Cirstea s-a calificat in turul 3 la Wimbledon, dupa ce a invins-o pe Victoria Azarenka (cap de serie 12), scor 7-6, 3-6, 6-4.

Sorana Cirstea - Victoria Azarenka 7-6, 3-6, 6-4

Sorana Cirstea a jucat unul dintre cele mai bune meciuri ale carierei, eliminand-o pe Victoria Azarenka - a douasprezecea favorita la castigarea turneului de la Wimbledon -, scor 7-6, 3-6, 6-4, dupa 2 ore si 18 minute de joc. Este a patra calificare a Soranei Cirstea in turul 3 la Wimbledon, dupa reusitele din 2009, 2012 si 2017.

• LIVE DE LA 19:30 | Sorana Cirstea se bate cu dubla campioana de mare slem, Victoria Azarenka pentru turul 3 pe iarba de la Wimbledon

A fost o partida atipica facuta de Sorana Cirstea, care a gresit putin, raportat la numarul obisnuit al erorilor nefortate comise de ea in meciurile de trei seturi, incheind meciul cu doar 22 de astfel de greseli, fata de 30, ale Victoriei Azarenka. Sportiva din Romania a facut diferenta prin puterea sa mentala si capacitatea de a se regenera dupa seriile de game-uri bine planificate de Azarenka din punct de vedere tactic.

In finalul primului set, Cirstea a revenit de la break deficit si scor 5-6 si a reusit sa-si adjudece setul in tiebreak, iar dupa un set secund mai putin inspirat s-a regrupat, a facut rebreak la 2-3 in decisiv, moment din care jocul sau a prins aripi, pe fondul cresterii vizibile a increderii in propriile lovituri. Sorana Cirstea a dominat-o din spatele liniei de fund pe Victoria Azarenka, etalandu-si cel mai curajos tenis pe cea mai prestigioasa scena a tenisului mondial.

"Sunt jucatoare profesionista de tenis de la 16 ani, dar asta a fost cea mai buna atmosfera pe care am trait-o in timpul unui meci de tenis. A fost cel mai bun meci al anului pentru mine. E prima data cand o bat pe Vika, e foarte neconfortabil sa joc impotriva ei; cand am vazut tragerea la sorti, nu pot sa zic ca am zambit, dar am iesit pe teren, am jucat agresiv si am incercat sa joc in stilul meu.

Spectatorii m-au ajutat foarte mult si nu cred ca m-am bucurat vreodata la fel de mult de un meci precum am facut-o astazi. In momentele grele, mi-am spus sa o iau punct cu punct. E de departe cea mai placuta amintire a carierei mele de pana acum," au fost cuvintele emotionante spuse de Sorana Cirstea in interviul oferit pe teren, la scurt timp dupa finalul meciului.

Pentru aceasta performanta, Sorana Cirstea va primi un cec in valoare de €133,940. In turul 3, jucatoarea din Romania o va infrunta pe Emma Raducanu (338 WTA), care a eliminat-o pe Marketa Vondrousova (42 WTA), scor 6-2, 6-4.

Setul 3:

6-4: GAME, SET & MECI, SORANA CIRSTEA! O partida demna de fazele superioare ale turneului se incheie in favoarea Soranei Cirstea, care o elimina pe dubla campioana de Grand Slam dupa 2 ore si 18 minute de joc.

5-4: Doua mingi de meci ratate de Sorana Cirstea pe propria serva. Cirstea trebuie sa isi mentina calmul si sa continue sa riste la retur, pentru ca serva Victoriei Azarenka nu a aratat prea solid in ultimele game-uri.

5-3: Break alb, Sorana Cirstea! Romanca va servi pentru calificarea in turul 3 la Wimbledon. La a patra intalnire directa, Sorana este foarte aproape de primul succes in fata Victoriei Azarenka.

4-3: Game la 15 obtinut de Sorana Cirstea, care il castiga pe al doilea la rand si pare sa fi preluat avantajul moral in finalul setului decisiv.

3-3: Re-break, Sorana Cirstea! Desi pare sa fi ajuns la capatul rabdarilor, Cirstea joaca din ce in ce mai solid si o impinge pe Victoria Azarenka la limita puterilor.

2-3: Game alb in contul Soranei Cirstea.

1-3: Un game strans, bine jucat de Sorana Cirstea, dar care se incheie la 30 pentru bielorusa.

1-2: Game pretios adjudecat de Sorana Cirstea, la 30. Adrian Cruciat se ridica in picioare pentru a o aplauda, iar publicul prezent pe Terenul Nr. 1 o incurajeaza admirabil pe romanca.

0-2: Duelul psihologic este tot mai clar castigat de Victoria Azarenka; bielorusa castiga un nou game in prelungiri.

0-1: La fel ca in setul doi, Azarenka face break inca din startul setului.

Setul 2:

3-6: Azarenka inchide setul la timp pentru a nu-i lasa Soranei Cirstea timp de revenire. Un joc ofensiv mai exact din partea bielorusei in acest set doi.

3-5: Game in prelungiri pentru Sorana Cirstea, care va cauta acum rebreak-ul obligatoriu pentru a impinge setul in prelungiri.

2-5: Totul sau nimic in aceasta faza a setului pentru Cirstea, care loveste tot mai puternic mingile, pentru a scurta punctele. Riscul poarta insa dupa sine eroarea, care o ajuta pe Azarenka sa se apropie la un game de egalarea la seturi.

2-4: Sorana Cirstea isi trece in cont un game mai lejer, incheiat la 15.

1-4: Game la 30 pentru Victoria Azarenka.

1-3: Niciun punct castigat de Azarenka pe serva Soranei Cirstea, care se inscrie pe tabela de marcaj in setul al doilea.

0-3: Game-ul intra in prelungiri, unde Cirstea forteaza returul, dar il trimite in out la minge de game pentru Azarenka. Un start de set doi ideal pentru bielorusa, care si-a recapatat din incredere.

0-2: Victoria Azarenka face un pas inainte, returneaza direct castigator si isi apropie break-ul prin care poate anula forma de moment crescanda a Soranei Cirstea.

0-1: Cirstea preseaza devreme in setul secund pentru break, dar Azarenka sta in picioare si face hold-ul in prelungiri. Un meci de o calitate mult superioara rundei competitionale in care se disputa, turul 2.

Setul 1:

7-6: GAME & SET, SORANA CIRSTEA! Un tiebreak extrem de competitiv se incheie in favoarea Soranei Cirstea, jucatoarea care si-a asumat mai multe riscuri si a fost rasplatita pe masura curajului sau.

6-6: Sorana Cirstea risca si castiga! Retururi naprasnice, in stil caracteristic trimise de romanca pentru a anula rapid optiunea Victoriei Azarenka de a inchide setul. Cirstea n-a fost niciodata atat de aproape de a castiga un set in fata Azarenkai, dar la a saptea incercare, sansa se arata de partea sa.

5-6: Un retur norocos, trimis de Victoria Azarenka pe linie la scorul de 30-30 face diferenta in defavoarea Soranei Cirstea, acum obligata la rebreak pentru a doua oara in acest set.

5-5: Azarenka rezista tensiunii si bifeaza un nou game alb.

5-4: Hold la treizeci pentru Cirstea, care isi apropie cu emotii game-ul, pe al carui final Azarenka incepea sa arate o forta din ce in ce mai mare in lovituri.

4-4: Nervii Azarenkai tin intr-un prim moment dificil: game la zero adjudecat de adversara Soranei Cirstea.

4-3: Un game castigat expeditiv de Sorana Cirstea, la 15, care trece cu brio peste game-ul 7, considerat de multi specialisti o piedica majora din punctul de vedere al presiunii psihologice resimtite.

3-3: Cirstea ia doar un punct pe serva Azarenkai, iar bielorusa tine aproape de romanca. La jumatatea setului, putine lucruri le separa pe cele doua jucatoare, din punct de vedere tactic.

3-2: Doua mingi de break nu sunt suficiente pentru dubla campioana de Grand Slam, Victoria Azarenka in tentativa de a obtine break-ul. Cirstea serveste eficient de la 15-40 si rastoarna rezultatul game-ului in favoarea sa.

2-2: Doua break-uri, urmate de doua hold-uri in prima parte a setului de deschidere. Azarenka isi tine serva la 15.

2-1: Sorana Cirstea salveaza minge de break si se impune in prelungiri, preluand pentru prima data conducerea in set.

1-1: Rebreak, Sorana Cirstea! Azarenka comite doua duble greseli in primul sau game de serviciu.

0-1: Break obtinut la 15 de Azarenka in debutul partidei. Emotii pentru Sorana Cirstea, care a comis o dubla greseala in primul game de serviciu.

Calificata in turul secund la Wimbledon 2021, Sorana Cirstea (45 WTA) va avea o misiune provocatoare in al doilea meci, in care o va infrunta pe dubla semifinalista a Grand Slam-ului londonez, Victoria Azarenka (14 WTA). Cirstea si Azarenka se vor intalni pentru prima data, dupa 12 ani de pauza.

In cadrul editiei 2009 a competitiei de la Wimbledon, Victoria Azarenka o invingea pe Sorana Cirstea, scor 7-6, 6-3. Dincolo de deficitul de 3 infrangeri, Sorana Cirstea cauta in continuare primul set castigat in defavoarea Victoriei Azarenka, desi s-a duelat cu sportiva din Belarus de trei ori, iar in doua randuri, pe iarba de la Wimbledon.

Istoricul intalnirilor directe intre Sorana Cirstea si Victoria Azarenka

Roland Garros 2008, tur 2: 6-0, 6-0 pentru Victoria Azarenka

Wimbledon 2008, tur 2: 6-1, 6-3 pentru Victoria Azarenka

Wimbledon 2009, tur 3: 7-6, 6-3 pentru Victoria Azarenka

Invingatoarea meciului va incasa un cec in valoare de €133,940 si va juca in turul al treilea impotriva castigatoarei partidei Emma Raducanu (338 WTA) vs. Marketa Vondrousova (42 WTA).

In turul inaugural, Victoria Azarenka a eliminat-o pe Kateryna Kozlova, scor 6-1, 6-3, in vreme ce Sorana Cirstea a scos-o din competitie pe Samantha Murray, dupa un meci terminat in minim de seturi, scor 6-3, 6-3.

Sorana Cirstea vs. Victoria Azarenka este ultimul meci al zilei programat pe Terenul Nr. 1 si va debuta imediat dupa incheierea meciului dintre Carlos Alcaraz si Daniil Medvedev. Partida va incepe dupa ora 19:30 si va fi transmisa live text pe www.sport.ro.