Rezultat dezastruos: Irina Begu, distrusa de Iga Swiatek (20 de ani, 9 WTA), scor 6-1, 6-0 in turul 3 la Wimbledon. Premiu financiar considerabil incasat de Begu, in ciuda esecului dureros

Irina Begu Iga Swiatek live Iga Swiatek Irina Begu Irina Begu Iga Swiatek Wimbledon 2021 live Irina Begu Wimbledon 2021 Tenis Rezultat dezastruos: Irina Begu, distrusa de Iga Swiatek (20 de ani, 9 WTA), scor 6-1, 6-0 in turul 3 la Wimbledon
Marcu Czentye
Data publicarii: Vineri 02 Iulie 2021, 13:50
Data actualizarii: Vineri 02 Iulie 2021, 14:10

Irina Begu a castigat doar un game in cele 55 de minute de joc ale partidei pierdute in fata polonezei Iga Swiatek.

Irina Begu - Iga Swiatek 1-6, 0-6

Irina Begu a suferit una dintre cele mai drastice infrangeri din cariera sa in turul 3 al editiei 2021 a turneului de la Wimbledon. Jucatoarea care a anihilat-o complet a fost Iga Swiatek (20 de ani, 9 WTA), care nu a privit in urma si a marsat rapid catre a doua saptamana de concurs.

• BREAKING NEWS | Irina Begu a anuntat ca nu joaca la FED Cup cu Rusia! Situatie dramatica pentru echipa Romaniei: trei dintre cele mai importante jucatoare vor lipsi

Jocul de picioare, dar mai ales serviciul Irinei Begu au avut de suferit vizibil in aceasta partida, probabil din cauza unor dureri la spate, insa ocupanta locului 79 mondial nici nu s-a plans de dureri, si nici nu a solicitat nicio interventie medicala in timpul meciului.

Gratie turului 3 atins la Wimbledon, care ramane cea mai buna performanta a sa in turneul de mare slem din Londra, Irina Begu urca 5 pozitii in clasamentul WTA LIVE si paraseste competitia cu un cec in valoare de €133,940.

Setul 2:

0-6: Game, set & meci, Iga Swiatek, dupa un game castigat, inevitabil, fara sa piarda punct.

0-5: Irina Begu a salvat 4 mingi de break, dar nu a mai putut sa o opreasca pe Iga Swiatek la a cincea oportunitate de a se desprinde la 5-0 in setul secund. Campioana de la Roland Garros 2020 va servi pentru o victorie cu scor halucinant. Mobilitatea Irinei Begu, indoielnica in acest meci, cauza principala care a condus la aceasta configuratie a tabelei de marcaj.

0-4: Dupa numai 41 de minute de joc, Swiatek are 10-1 la game-uri, o desfasurare de eveniment neasteptata, avand in vedere proportiile dezechilibrate ale scorului.

0-3: Begu rateaza mingi de game, iar insistentele Igai Swiatek sunt rasplatite. 3-0 pentru poloneza, care fructifica prima minge de break.

0-2: Solida la serviciu, Swiatek avanseaza rapid si constant catre o victorie in minimum de seturi. Un nou game adjudecat fara prea emotii, cu un singur punct cedat.

0-1: Break la 15 pentru Iga Swiatek, iar intunecimea scenariului setului initial se extinde si asupra mansei secunde.

Setul 1:

1-6: Irina Begu trece pe langa doua mingi de break in acest game, care consemneaza primul set ducandu-se in contul Igai Swiatek. Dupa doar 25 de minute de joc si doar 2-3 game-uri jucate intr-o nota acceptabila de Irina Begu, setul se incheie in favoarea campioanei de la Wimbledon in proba de junioare din 2018. 28-14, raportul neverosimil al punctelor castigate in primul set.

1-5: Irina Begu serveste cu o eficacitate mai ridicata, iar cateva retururi grabite de Iga Swiatek ii acorda sansa de a-si trece in cont primul game al meciului.

0-5: 5-0 in 15 minute!? 8 puncte adjudecate consecutiv de Iga Swiatek, care profita din plin de startul modest al Irinei Begu. Incredibil, dar adevarat, raportul totalului de puncte castigate este 20-4 in favoarea polonezei.

0-4: Iga Swiatek reuseste dublu break, la finalul unui game in care Irina Begu nu a castigat nici macar un punct.

0-3: Dupa 9 minute de joc, Irina Begu se vede condusa cu trei game-uri de Iga Swiatek, care a reusit al doilea hold la 30.

0-2: Break obtinut la 15 de jucatoarea poloneza in varsta de 20 de ani.

0-1: Iga Swiatek isi tine serva la 15 in primul game al meciului.

Calificata pentru a doua oara in turul 3 la Wimbledon, Irina Begu are sansa de a-si egala cea mai buna performanta atinsa intr-un turneu de mare slem, anume accederea in faza optimilor de finala, reusita semnata la Australian Open 2015 si la Roland Garros 2016.

Irina Begu (30 de ani, 79 WTA) o va avea ca oponenta in a treia runda competitionala a intrecerii de la Wimbledon pe Iga Swiatek, fosta campioana la Roland Garros, actualmente numar 9 WTA la doar 20 de ani.

Prima intalnire directa intre Iga Swiatek si Irina Begu se va desfasura vineri, 2 iulie incepand cu ora 13:00, fus orar romanesc, pe terenul 12. Castigatoarea va avea parte de o misiune complicata in optimile de finala, unde isi va masura fortele cu jucatoarea mai buna a meciului Ons Jabeur (24 WTA) vs. Garbine Muguruza (12 WTA).

Traseele parcurse de Irina Begu si Iga Swiatek pentru a ajunge in turul 3

Irina Begu a trecut in turul inaugural de americanca Katie Volynets (199 WTA), venita din calificari, scor 6-4, 7-5. A fost nevoie de reveniri miraculoase din partea romancei pentru a transa partida in minim de seturi, Begu intorcand scorul de la 2-4 in primul set si de la 0-4, in al doilea.

In turul secund, Irina Begu a facut surpriza si a trimis acasa ocupanta locului 30 mondial, Petra Martic, de care a trecut in 3 seturi, dupa 2 ore si jumatate de joc, scor 7-5, 6-7, 6-3. Begu a ratat doua mingi de meci in tiebreak-ul setului secund, incheiat 9-7 in favoarea jucatoarei din Croatia, dar nimic nu a tinut-o inapoi pe romanca in setul decisiv, in care a facut break-ul la 2-1 si l-a pastrat pana la finalul jocului.

De partea opusa a fileului, Iga Swiatek nu a cedat niciun set in meciurile disputate cu Su-Wei Hsieh si Vera Zvonareva, incheiate scor 6-4, 6-4, respectiv 6-1, 6-3.