Atenție, Emma Răducanu! Adversara sa din finală, Leylah Fernandez este cea mai puternică jucătoare a turneului: ce o demonstrează

emma raducanu Leylah Fernandez Raducanu Fernandez finala US Open 2021 US Open 2021 Tenis Atenție, Emma Răducau! Adversara sa din finală, Leylah Fernandez este cea mai puternică jucătoare a turneului: ce o demonstrează
Marcu Czentye
Data publicarii: Vineri 10 Septembrie 2021, 14:42
Data actualizarii: Vineri 10 Septembrie 2021, 14:58

Parcursul canadiencei Leylah Fernandez către finala US Open a fost mai dificil decât drumul Emmei Răducanu.

Emma Răducanu a ajuns în finala US Open fără să piardă vreun set în cele 9 meciuri pe care le-a jucat în această toamnă la New York, dintre care șase pe tabloul principal.

Parcursul către finală al sportivei britanice cu origini românești nu a fost însă mai dificil decât traseul pe care Leylah Fernandez a pășit. Sportiva canadiană le-a învins consecutiv în meciuri de trei seturi pe Naomi Osaka, Angelique Kerber, Elina Svitolina și Aryna Sabalenka, putând fi considerată cea mai puternică jucătoare din punct de vedere psihic al acestui turneu.

Rezultatele finalistelor US Open 2021 în drumul spre ultimul act

Emma Răducanu / Leylah Fernandez

Tur 1: 6-2, 6-3 cu Stefanie Voegele (128 WTA) / 7-6, 6-2 cu Ana Konjuh (88 WTA)

Tur 2: 6-2, 6-4 cu Shuai Zhang (49 WTA) / 7-5, 7-5 cu Kaia Kanepi (70 WTA)

Tur 3: 6-0, 6-1 cu Sara Sorribes Tormo (41 WTA) / 5-7, 7-6, 6-4 cu Naomi Osaka (3 WTA)

Optimi: 6-2, 6-1 cu Shelby Rogers (43 WTA) / 4-6, 7-6, 6-2 cu Angelique Kerber (17 WTA)

Sferturi: 6-3, 6-4 cu Belinda Bencic (12 WTA) / 6-3, 3-6, 7-6 cu Elina Svitolina (5 WTA)

Semifinale: 6-1, 6-4 cu Maria Sakkari (18 WTA) / 7-6, 4-6, 6-4 cu Aryna Sabalenka (2 WTA)

Emma Răducanu a reușit cele 9 victorii la US Open 2021 - trei în calificări și șase pe tabloul principal fără să piardă vreun set -, dar a stat pe teren mai puțin decât Leylah Fernandez, deși a jucat cu trei meciuri mai puțin. Fernandez a petrecut 12 ore și 45 de minute în meciurile câștigate, în vreme ce Răducanu doar 11 ore și 34 de minute, informează Ben Rothenberg.

Factual, traseul Emmei Răducanu a fost cu 18 poziții WTA mai ușor, dacă este să ne referim la valoarea adversarelor întâlnite prin prisma poziției ocupate în ierarhia mondială. Media locurilor ocupate în WTA de oponentele Emmei Răducanu rezultă poziția 48, în vreme ce media adversarelor învinse de Leylah Fernandez este de numai 30.