FOTO ȘI VIDEO Surpriză imensă în Cupa Spaniei! Cine este prima finalistă a competiției

Mallorca Cupa Spaniei Giovanni Gonzalez Mikel Oyarzabal Real Sociedad Spania
Data publicarii: Miercuri 28 Februarie 2024, 09:01
Data actualizarii: Miercuri 28 Februarie 2024, 09:07

Finala ediției 2023-2024 se va juca pe stadionul ”La Cartuja” din Sevilla.

Mallorca s-a calificat în finala Cupei Spaniei la fotbal, pentru a patra oară în istoria sa, scrie Agerpres, după ce a învins în deplasare formaţia Real Sociedad, cu scorul de 5-4 la loviturile de departajare, marţi seara, în manşa secundă a semifinalelor competiţiei.

Filmul semifinalei Real Sociedad - Mallorca 1-1, 4-5 la loviturile de departajare

La finalul timpului regulamentar de joc şi al prelungirilor, scorul a fost egal, 1-1.

Mallorca a deschis scorul după pauză prin Giovanni Gonzalez (50), însă gazdele au egalat în minutul 71, prin căpitanul Mikel Oyarzabal.

Real Sociedad a ratat un penalty în finalul primei reprize, prin Brais Mendez (45+1).

Meciul tur, disputat pe 6 februarie, s-a încheiat cu un scor alb, 0-0.

Rezultatul este unul surprinzător, având în vedere că Real Sociedad a evoluat în acest sezon în grupele Champions League, unde este calificată în optimile de finală, în timp ce Mallorca luptă pentru evitarea retrogradării din La Liga.

Athletic Bilbao - Atletico Madrid este cealaltă semifinală

În cealaltă semifinală se vor înfrunta joi echipele Athletic Bilbao şi Atletico Madrid, pe stadionul San Mames.

În prima manşă, care a avut loc la Madrid, bascii s-au impus cu 1-0.

Finala ediţiei 2023-2024 a Cupei Spaniei se va disputa în data de 6 aprilie, pe stadionul La Cartuja din Sevilla.