VIDEO Horațiu Moldovan, spectator de pe bancă la gafele imense făcute de Jan Oblak și de fundașii lui Atletico Madrid într-un eșec istoric!

Horatiu Moldovan Atletico Madrid Cupa Spaniei Jan Oblak Reinildo Stranieri
Data publicarii: Joi 08 Februarie 2024, 10:13
Data actualizarii: Joi 08 Februarie 2024, 10:19

Echipa portarului român a pierdut acasă, după mai bine de un an, în prima manșă din semifinalele Cupei Spaniei, 0-1 cu Athletic Bilbao.

Atletico Madrid, cu portarul român Horaţiu Moldovan pe banca de rezerve, a fost învinsă de Athletic Bilbao cu scorul de 1-0, miercuri seara, în prima manşă a semifinalelor Cupei Spaniei la fotbal.

Madrilenii au suferit astfel prima lor înfrângere acasă după mai bine de un an.

Eroarea uriașă a lui Reinildo a decis soarta partidei cu Bilbao

Bascii au profitat de o eroare uriaşă a fundaşului Reinildo şi au marcat singurul gol al partidei prin Alex Berenguer (25), din penalty.

În minutul 62, portarul Jan Oblak, cel care-l ține pe Moldovan pe banca de rezerve, a făcut și el o gafă care nu-l caracterizează, dar adversarii de la Bilbao nu au reușit să profite de respingerea neinspirată a goalkeeper-ului madrilen.

Athletic Bilbao a eliminat-o și pe FC Barcelona

Athletic Bilbao, care în turul anterior a eliminat-o pe FC Barcelona (4-2, după prelungiri), este în cursă pentru a 24-a sa Copa del Rey, dar prima după 1984, scrie Agerpres.

Athletic a jucat finala în 2020, însă a pierdut-o în faţa altei echipe basce, Real Sociedad, după care a fost învinsă şi de FC Barcelona, în finala din 2021.

Mallorca - Real Sociedad 0-0, în cealaltă semifinală

În ciuda unei dominări clare şi a mai multor ocazii clare, Atletico a încheiat o serie de 28 de meciuri consecutive fără eşec pe teren propriu.

Manşa secundă se va juca în data de 29 februarie, pe San Mames, unde echipa antrenată de Ernesto Valverde este neînvinsă după înfrângerea din prima etapă a sezonului, 0-2 cu Real Madrid.

În prima semifinală, desfăşurată marţi, Mallorca a remizat cu Real Sociedad 0-0. Manşa secundă se va juca în data de 27 februarie la San Sebastian.