Dembele și accidentările: sezonul 5, episodul 13! Clubul a făcut anunțul: starul francez, din nou indisponibil

Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Joi 04 Noiembrie 2021, 17:02
Data actualizarii: Joi 04 Noiembrie 2021, 17:06

Ousmane Dembele (24 ani) s-a accidentat din nou!

Continuă ghinionul accidentărilor pentru campionul mondial. La două zile după ce a revenit pe teren în urma accidentării suferite în luna iunie, care l-a ținut departe de teren pentru patru luni, Barcelona a făcut anunțul care îi dezamăgește pe fani.

Ousmane Dembele s-a accidentat din nou, suferind 'o întindere la mușchiul semimembranos al coapsei stângi, iar revenirea sa pe teren va fi dată de evoluția pe care o are în recuperare', după cum a comunicat clubul. Accidentarea suferită acum nu are legătură cu cea din luna iunie, la națională.

• Ousmane Dembele

Conform Cadena SER, Dembele va reveni pe teren după pauza internațională, urmând să piardă doar meciul cu Celta Vigo din campionat. Atacantul a jucat 25 de minute în meciul cu Dinamo Kiev, câștigat de Barcelona cu 1-0, datorită golului lui Ansu Fati.

Ousmane Dembele, client fidel al infirmeriei Barcelonei

Campionul mondial a fost urmărit de ghinionul accidentărilor de la transferul său pentru Barcelona, din 2017. Adus pe 25 august pe Camp Nou, atacantul a suferit prima accidentare înt tricoul catalanilor pe 17 septembrie, fiind indisponibil pentru 106 zile.

De atunci, Dembele a fost mai mult accidentat decât pe teren, ratând 98 de meciuri, aproape la fel de multe câte a jucat în tricoul catalanilor, 119. În total, atacantul cumpărat de la Borussia Dortmund a strâns 670 de zile de accidentări de când se află la Barcelona, adică aproape doi ani.