Wow, wow! Ce note au primit românii după victoria lui Gaziantep

Istanbulspor - Gaziantep denis dragus florin nita Marius Sumudica Superliga Turciei Superliga
Data publicarii: Duminica 11 Februarie 2024, 19:00
Data actualizarii: Duminica 11 Februarie 2024, 18:59

Marius Șumudică a obținut o victorie colosală în a 25-a rundă din primul eșalon al Turciei.

Gaziantep a înfruntat-o în deplasare pe Istanbulspor pe ”Necmi Kadıoğlu Stadyumu”. La capătul celor 90 de minute, trupa lui Marius Șumudică a triumfat cu 3-1 și a căpătat trei puncte gigantice în lupta pentru salvarea de la retrogradare.

După ce gazdele au deschis scorul în minutul șase, grație reușitei lui Florian Loshaj care a expediat un șut elegant și l-a învins, astfel, pe Florin Niță, Gaziantep a revenit numaidecât în meci și a restabilit egalitatea nouă minute mai târziu.

Denis Drăguș a marcat în minutul 15 și a realizat ”dubla” în partea secundă, mai exact în minutul 60, după ce a fructificat o lovitură de pedeapsă. Deian Sorescu a definit scorul final, 3-1, în minutul 90+5, cu un eurogol în poarta lui Alp Arda.

Florin Niță, Alexandru Maxim și Denis Drăguș au fost titularizați de către Marius Șumudică, în timp ce Deian Sorescu a intrat pe final, în minutul 89, în confruntarea de pe ”Necmi Kadıoğlu Stadyumu”.

La finalul meciului, platforma FlashScore le-a oferit note de trecere tuturor românilor, în afară de Deian Sorescu. Fotbalistul nu a fost punctat, din cauza faptului că nu a însemnat minute suficiente în echipamentul lui Gaziantep în timpul partidei.

• Denis Drăguș - 8
  • Alexandru Maxim - 7.8
  • Florin Niță - 6
  • Deian Sorescu - N/A

Pentru Gaziantep succesul cu Istanbulspor a fost prima victorie în primul eșalon al Turciei după patru etape în care trupa lui Marius Șumudică a consemnat trei rezultate de egalitate și o înfrângere.

În urma victoriei, Gaziantep se situează pe locul 15 în campionat cu 27 de puncte. Șapte victorii, șase rezultate de egalitate și 12 înfrângeri au însemnat elevii lui Marius Șumudică.