Marius Șumudică i-a lăsat mască pe turci: ”Actorul principal”

Marius Sumudica Gaziantep Superliga Turciei Superliga Marius Șumudică, antrenor Gaziantep
Data publicarii: Duminica 11 Februarie 2024, 18:27
Data actualizarii: Duminica 11 Februarie 2024, 18:30

Gaziantep a răpus-o pe Istanbulspor în etapa #25 din Superliga Turciei cu 3-1.

Condusă încă din minutul șase în confruntarea de pe ”Necmi Kadıoğlu Stadyumu”, formația dirijată de Marius Șumudică a revenit pe tabela de marcaj în cele din urmă și a punctat de trei ori în poarta lui Istanbulspor.

Pentru Gaziantep a fost prima victorie în primul eșalon al Turciei după patru etape în care trupa lui Marius Șumudică a consemnat trei rezultate de egalitate și o înfrângere.

La finalul partidei cu Istanbulspor, turcii au luat cu asalt rețelele social media și au scos în evidență faptul că Marius Șumudică trebuie să continue pe banca lui Gaziantep.

”Șumudică a câștigat în sfârșit trei puncte”, ”E necesar să continuăm cu Șumudică până la finalul acestui an. E un om ambițios. Nu va retrograda”, ”Dacă Gaziantep rămâne în prima ligă, Șumudică va fi actorul principal”, sunt câteva dintre comentariile apărute pe platforma Twitter/X.

În urma victoriei, Gaziantep se situează pe locul 15 în campionat cu 27 de puncte. Șapte victorii, șase rezultate de egalitate și 12 înfrângeri au însemnat elevii lui Marius Șumudică.

Istanbulspor - Gaziantep 1-3

Florian Loshaj (Istanbuslpor) a deschis scorul în minutul șase, doar că Gaziantep a revenit în meci după ce Denis Drăguș a restabilit egalitatea nouă minute mai târziu.

În partea secundă, același jucător a adus echipa pregătită de Marius Șumudică în avantaj, în timp ce Deian Sorescu a înghețat tabela de marcaj în minutul 90+5 la 3-1.