Deian Sorescu Gaziantep Marius Sumudica Stranieri
Data publicarii: Duminica 11 Februarie 2024, 17:15
Data actualizarii: Duminica 11 Februarie 2024, 17:16

Gaziantep a înfruntat-o pe Istanbulspor în etapa #25 din primul eșalon al Turciei, pe stadionul ”Necmi Kadıoğlu” din Istanbul.

Formația dirijată de Marius Șumudică a punctat de trei ori pe tabela de marcaj și a câștigat trei puncte importante în lupta pentru salvarea de la retrogradare. Adversarii și-au trecut în cont o singură reușită la Istanbul.

Deian Sorescu a înscris un supergol pentru Gaziantep! A fost prima reușită a românului în Turcia

În minutul 90+5 al meciului, la 2-1 în favoarea lui Gaziantep, Deian Sorescu a primit mingea în interiorul careului, a pedalat spre centru și l-a învins fără emoție pe Alp Arda, portarul adversarilor.

Golul lui Deian Sorescu a înghețat, așadar, tabela de marcaj la 3-1 pentru trupa lui Marius Șumudică. A fost prima reușită a fotbalistului român în echipamentul celor de la Gaziantep din acest sezon.

Celelalte două goluri ale grupării lui Șumudică au fost marcate de Denis Drăguș: în minutul 15, în urma assist-ului expediat de Jamiro Monteiro, și în minutul 60, după ce a fructificat o lovitură de pedeapsă.

În urma victoriei, Gaziantep se situează pe locul 15 în campionat cu 27 de puncte. Șapte victorii, șase rezultate de egalitate și 12 înfrângeri au consemnat elevii lui Marius Șumudică.

La ce echipe a mai evoluat Deian Sorescu

Produs de Poli Timișoara, Deian Sorescu a fost legitimat de-a lungul carierei sale fotbalistice la echipe precum ACS Poli, SSU Poli, Dinamo București, Rakow, FCSB și Gaziantep.

Cele mai multe apariții le-a însemnat la clubul din Ștefan cel Mare, 134, unde a punctat de 29 de ori și și-a trecut în cont 26 de assist-uri, în 11 mii de minute petrecute în tricoul ”câinilor”.