Remarcatul lui Gigi Becali după FC Voluntari - FCSB 1-2: ”Cu el am controlat tot jocul”

Gigi Becali Baba Alhassan fc voluntari - fcsb FCSB Superliga Gigi Becali / Foto - Gabriel Chirea
Data publicarii: Joi 29 Februarie 2024, 23:41
Data actualizarii: Joi 29 Februarie 2024, 23:41

FCSB s-a impus cu emoții pe terenul lui FC Voluntari, scor 2-1, după ce a fost condusă cu 1-0.

Vicecampioana a avut probleme la Voluntari și a fost condusă încă din minutul 16, după ce Andrei Dumiter, fostul jucător de la FCSB, a reușit să deschidă scorul.

Înainte de startul părții secunde, FCSB a efectuat nu mai puțin de trei schimbări. Luis Phelipe, Octavian Popescu și Mihai Lixandru au fost înlocuiți de David Miculescu, Baba Alhassan și Eduard Radaslavescu.

Gigi Becali: ”Cu el am controlat tot jocul”

Schimbările și-au făcut efectul imediat. FCSB a reușit să întoarcă rezultatul după doar câteva minute, prin ”dubla” lui Florinel Coman. După meci, Gigi Becali, finanțatorul echipei, a remarcat evoluția solidă a lui Baba Alhassan (24 de ani).

„Dacă e să fac o schimbare, îl bag pe David Miculescu, nu-l mai bag pe el (n.r. - pe Luis Phelipe). Cu el am controlat tot jocul la mijlocul terenului, are foarte multă stăpânire de sine, nu se precipită, nu-i e teamă, stă cu mingea, pasează”, a spus Gigi Becali, la Prima Sport.

Transferat în această iarnă de la Hermannstadt pentru 600.000 de euro, Baba Alhassan a evoluat până acum în șase partide pentru cei de la FCSB, reușind să ofere trei assist-uri.

FCSB, zece puncte față de locul doi

În urma acestui rezultat, FCSB și-a recăpătat avantajul de zece puncte față de următoarea clasată, Rapid, cu două etape înainte de finalul sezonului regulat.

Vicecampioana are acum 61 de puncte și are cel mai bun atac din campionat, cu 52 de goluri, la egalitate cu CFR Cluj, ocupanta locului trei.