Nicolae Dică a tras o singură concluzie: ”FCSB ne-a bătut în cinci minute”

Nicolae Dica fc voluntari fc voluntari - fcsb Superliga Nicolae Dică, antrenor FC Voluntari / Foto: Sport Pictures
Data publicarii: Joi 29 Februarie 2024, 23:51
Data actualizarii: Joi 29 Februarie 2024, 23:51

Meciul dintre FC Voluntari și FCSB scor 1-2, a închis etapa cu numărul 28 din Superliga României.

Vicecampioana a avut probleme la Voluntari și a fost condusă încă din minutul 16, după ce Andrei Dumiter, fostul jucător de la FCSB, a reușit să deschidă scorul.

Florinel Coman a ieșit ”la rampă” în repriza secundă și a reușit să înscrie de două ori în debutul reprizei secunde, reușind să aducă încă trei puncte pentru echipa lui Gigi Becali.

Nicolae Dică: ”FCSB ne-a bătut în cinci minute prin Coman”

Nicolae Dică, antrenorul celor de la FC Voluntari, a tras primele concluzii după ce echipa sa a pierdut din nou în campionat. Tehnicianul consideră că ilfovenii au fost mai buni decât liderul din Superligă ”70 la sută din meci”.

”Astăzi, FCSB ne-a bătut în cinci minute prin Coman”, a fost concluzia trasă de fostul internațional, la flash-interviul de după meci.

"Da, e păcat că n-am reuşit un rezultat pozitiv, din nou. Am făcut un joc bun, 70% din meci dacă nu mai mult am fost mai buni. Ne-au bătut în cinci minute prin Coman, că n-am reuşit să-l blocăm, să-i blocăm piciorul drept, aşa cum am vorbit. Facem greşeli copilăreşti şi nu-mi dau seama de ce le facem, că sunt jucători cu experienţă.

Reuşim să jucăm contra unor echipe bune, să fim peste ele şi nu reuşim să scoatem un rezultat pozitiv, nu o băgăm în poartă şi am piertut şi acest joc. Cei de la FCSB doar asta au făcut, cu orice minge jucau cu Coman în partea stângă, am zis să facem dublaj, dar n-am făcut acest lucru.

Lupta e strânsă (n.r. - în subsolul clasamentul), dar când intrăm în play-out toate echipele vor avea emoţii. Jocul ne dă încredere, că echipa joacă, nici cu UTA, la Craiova, azi nu meritam să pierdem, dar din ocaziile pe care le avem nu reuşim să marcăm. Jocul îmi dă încredere, doar defensiv să fim mai atenţi. Azi, FCSB ne-a bătut în cinci minute prin Coman. Nu mă interesează pe mine cine câştigă campionatul, pe mine mă interesează lupta noastră de aici şi am încredere că rămânem în prima ligă", a spus Nicolae Dică, la flash-interviu.

În următoarea etapă din Superligă, FCSB va juca în compania celor de la Petrolul Ploiești, pe teren propriu, în timp ce FC Voluntari, care a rămas pe locul 14, cu 27 de puncte, se va deplasa pe terenul lui Sepsi OSK.