Gigi Becali a dat verdictul după FC Voluntari - FCSB

fc voluntari - fcsb Gigi Becali Superliga Superliga Gigi Becali
Data publicarii: Joi 29 Februarie 2024, 23:41
Data actualizarii: Joi 29 Februarie 2024, 23:40

FCSB (61p) a învins-o pe FC Voluntari cu 2-1 și și-a asigurat 10 puncte diferență față de poziția secundă din clasament, Rapid București (51p).

Podiumul în Superliga României e completat de CFR Cluj cu 49 de puncte, în timp ce Universitatea Craiova se situează pe locul patru cu 45 de puncte, iar campioana en-titre, Farul Constanța, pe cinci, cu 41 de puncte.

După meciul de pe ”Anghel Iordănescu” din Voluntari, Gigi Becali a avut o intervenție în direct la TV unde și-a expus punctul de vedere și a scos-o din calculele pentru titlu pe Universitatea Craiova.

Oltenii și-au asigurat prezența în play-off-ul Superligii României după ce au învins-o joi seară pe Petrolul Ploiești, pe ”Ilie Oană”, cu 3-2, dar se află la 16 puncte față de liderul FCSB.

”Craiova nu mai intră în cărți pentru titlu. Nu e neapărat diferența de puncte, deși e foarte mare. Cu orice echipă de la locul patru în jos, Craiova trebuia să domine jocul. Era 2-2 și ăia erau peste ei.

Dacă mai are pretenții la titlu, trebuie să câștige meciurile astea. Chiar dacă nu le câștigă, să le piardă cu ghinion. Nu știu ce se întâmplă, jucătorii sunt foarte valoroși”, a spus Gigi Becali la televiziunea PrimaSport.

FC Voluntari - FCSB 1-2

FC Voluntari a fost superioară FCSB-ului în prima repriză. Andrei Dumiter a deschis scorul în minutul 16, doar că roș-albaștrii au revenit pe tabela de marcaj în partea secundă.

După ce a efectuat trei schimbări la pauză, gruparea roș-albastră a dat lovitura prin ”dubla” lui Florinel Coman, care a restabilit egalitatea în minutul 48 și a adus victoria șase minute mai târziu.