Cine o mai oprește pe FCSB? Cum arată clasamentul după 28 de etape + programul următoarei runde

fc voluntari - fcsb clasament superliga FCSB Superliga Florinel Coman / Foto: Sport Pictures
Data publicarii: Joi 29 Februarie 2024, 22:48
Data actualizarii: Joi 29 Februarie 2024, 22:55

Meciul dintre FC Voluntari și FCSB scor 1-2, a închis etapa cu numărul 28 din Superliga României.

Andrei Dumiter a deschis scorul în minutul 16, stabilind rezultatul primei reprize, dar după pauză Florinel Coman a ieșit la rampă și a întors rezultatul.

Mai întâi a punctat cu un șut din interiorul careului, printre doi adversari, iar apoi a încheiat o cursă fabuloasă cu un șut pe jos, reușind să-l învingă pentru a doua oară pe Jesus Fernandez.

FCSB, zece puncte avans față de Rapid

În urma acestui rezultat, FCSB și-a recăpătat avantajul de zece puncte față de următoarea clasată, Rapid, cu două etape înainte de finalul sezonului regulat.

Vicecampioana are acum 61 de puncte și are cel mai bun atac din campionat, cu 52 de goluri, la egalitate cu CFR Cluj, ocupanta locului trei.

În următoarea etapă din Superligă, FCSB va juca în compania celor de la Petrolul Ploiești, pe teren propriu, în timp ce FC Voluntari, care a rămas pe locul 14, cu 27 de puncte, se va deplasa pe terenul lui Sepsi OSK.