Prima reactie a lui Andrei Cristea dupa eliminarea la debutul in Liga 1 pe banca celor de la Poli Iasi! Ce l-a nemultumit

Andrei Cristea debut eliminare Liga 1 Poli Iasi Superliga
Data publicarii: Duminica 14 Februarie 2021, 14:07
Data actualizarii: Duminica 14 Februarie 2021, 16:16

Instalat recent pe banca lui Poli Iasi, fostul atacant nu a putut debuta pana acum in Liga 1, din cauza faptului ca a fost infectat cu SARS-COV2.

UPDATE 16:00: Andrei Cristea a reactionat dupa eliminarea din minutul 80 al meciului sau de debut in Liga 1.

Antrenorul celor de la Poli Iasi s-a declarat nemultumit de arbitraj, criticand modul in care centralul a luat deciziile.

"Legat de arbitraj vreau sa spun ceva. Partidele cu Petrolul si cu Astra le-am pierdut in meciul cu Sepsi. As vrea sa ne gandim foarte bine ce s-a intamplat la acea partida, cine ne-a arbitrat si cine joaca la Astra. Este o problema care pe mine m-a deranjat.

A trebuit sa improvizez, dar asa e in fotbalul romanesc. Avem foarte multi debutanti care ne arbitreaza. Am avut doua faze litigioase in care se putea dicta penalty.

Nu mai zic ca la 1-0 e ofsaid si fault in atac. Este o mare problema, pentru ca suntem arbitrati in asa fel. Daca vin astfel de fluierasi care-ti intorc spatele si nu-ti dau explicatii... Este o problema care stabileste ierarhiile in fotbalul romanesc", a declarat Cristea dupa infrangerea in fata Astrei, scor 2-3.

Debutul fostului jucator de la Steaua si Dinamo a fost unul plin de tensiune. In minutul 80 al partidei de pe teren propriu contra celor de la Astra Giurgiu, la scorul de 3-2 pentru giurgiuveni, Poli Iasi a cerut un penalty.

Andrei Cristea a fost foarte vocal in proteste, lovind chiar o lada frigorifica si o bluza aflate langa teren. Pentru asta, arbitrul partidei, Florin Andrei, i-a aratat cartonasul rosu, trimitandu-l in tribune.

Problemele s-au tinut scai de Cristea, care l-a inlocuit pe Daniel Pancu in urma cu mai multe etape, insa nu a putut debuta in Liga 1 decat duminica, din cauza unei infectii cu SARS-COV2.