Situație rarisimă în meciul pierdut în minutul 90+5 de Trabzonspor, liderul din Turcia, în fața echipei lui Boldrin, fostul jucător de la FCSB

Trabzonspor Fernando Boldrin Joel Pohjanpalo Rizespor tony nwakaeme Fotbal extern
Data publicarii: Sambata 19 Martie 2022, 10:18
Data actualizarii: Sambata 19 Martie 2022, 10:24

Formația din Trabzon domină acest sezon de Super Lig și are 15 puncte peste ocupanta locului secund, surpriza Konyaspor.

Trabzonspor, aproape campioană în Turcia, a pierdut aseară meciul din etapa a 30-a din Super Lig cu Caykur Rizespor, scor 2-3, dar își menține un avantaj liniștitor, de 15 puncte, față de ocupanta locului secund, surpriza Konyaspor.

Echipa din Trabzon a fost învinsă după un penalty transformat în prelungiri, deja o ”tradiție” pentru fotbalul din Turcia, însă ce a atras atenția la meciul cu Rizespor a fost performanța rezervei gazdelor, Joel Pohjanpalo.

Fernando Boldrin vs Tony Nwakaeme

Atacantul finlandez a intrat în minutul 55, la 1-0 pentru Trabzonspor, și a reușit un hat-trick (minutele 59, 64 și 90+5), toate cele trei goluri fiind marcate din penalty!

La Rizespor a evoluat din primul minut brazilianul Fernando Boldrin, fostul mijlocaș de la Concordia Chiajna, Astra Giurgiu și FCSB, care joacă la clubul turc încă din 2018, în timp ce la Trabzon a fost titular nigerianul Tony Nwakaeme, cel considerat ”creierul” liderului din Super Lig, la rândul său fost jucător în România, la Arieșul Turda, ”U” Cluj și Petrolul Ploiești.