Reacția lui Cicâldău după meciul cu Trabzonspor: „Trebuie să facem asta!” Performanța reușită în campionat

Alexandru Cicaldau Galatasaray Olimpiu Morutan Super Lig Trabzonspor Stranieri Alexandru Cicaldau
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Luni 13 Septembrie 2021, 17:00
Data actualizarii: Luni 13 Septembrie 2021, 17:10

Galatasaray și Trabzonspor s-au întâlnit în etapa cu numărul 4 din Super Lig, 2-2.

Echipa lui Fatih Terim a deschis scorul în minutul 20, prin Kilinc, iar 13 minute mai târziu, același jucător a făcut dubla. Cu toate astea, Galatasaray nu a reușit să țină de avantaj, iar înainte de pauză, Cornelius a redus din diferență.

În minutul 62, Nwakaeme a egalat, iar Galata a pierdut puncte importante și șansa de a fi la egalitate de puncte cu ocupantele primelor locuri din clasament. Echipa lui Terim se află pe locul 5 în clasament după ultimele 4 etape, cu 8 puncte obținute. Beșiktaș este lider, cu 10 puncte, la egalitate cu Trabzonspor, Fenerbahce și Konyaspor.

• Alexandru Cicaldau

Reacția lui Alexandru Cicâldău

Olimpiu Moruțan și Alexandru Cicâldău au fost titulari, însă cei doi nu au reușit să își ajute echipa decisiv. Fostul jucător al FCSB-ului a fost schimbat la pauză, în timp ce Cicâldău a fost înlocuit de Terim în minutul 81.

La finalul meciului, fostul fotbalist al Universității Craiova, a vorbit cu presa turcă despre meciul cu Trabzonspor, dar și despre comparația cu Hagi și Popescu.

„Trebuie să muncim mai mult și să obținem rezultate mai bune. Hagi și Popescu sunt legende importante ale clubului. Este prea devreme să comparăm. Voi da tot ce am mai bun pentru club și voi încerca să fiu ca ei”, a declarat Cicâldău conform cotidianului turc Fanatik

Performanța reușită de mijlocaș în campionat

Alexandru Cicâldău a jucat în toate cele patru meciuri ale lui Galatasaray de la începutul sezonului și a reușit să înscrie și două goluri. După primele 4 etape, mijlocașul român este jucătorul cu cele mai multe pase cheie din campionat, având o medie de 4.8 pase cheie.