FOTO ȘI VIDEO Cine este Koca, oficialul care a lovit cu pumnul un arbitru, și o primă reacție dezgustătoare: „Am vrut să-l scuip!”

Faruk Koca Ankaragucu Rizespor Turcia Fotbal extern
Data publicarii: Marti 12 Decembrie 2023, 11:41
Data actualizarii: Marti 12 Decembrie 2023, 11:42

Turcul a venit cu explicații penibile.

Lumea fotbalului e contrariată de scenele din Turcia, unde Faruk Koca, bașkanul echipei lui Olimpiu Moruțan, a intrat pe teren și l-a lovit cu pumnul în față pe arbitrul Halil Umut Meler. Incidentul violent a avut loc la finalul meciului dintre Ankaragucu și Rizespor, în care Moruțan a deschis scorul, în minutul 14.

Oaspeții au egalat în prelungiri, în minutul 90+7, prin Adolfo Gaich, o reușită care a declanșat furia echipei locale. După ce Faruk Koca l-a făcut KO pe arbitru, doi jucători l-au lovit pe „central” cu picioarele în cap. Turcii au luat deja decizia să suspende campionatul pe o perioadă nedeterminată.

Faruk Koca, om de afaceri și fost parlamentar în Turcia

Între timp, Faruk Koca a fost arestat la Ankara, după ce arbitrul Umut Meler a depus o plângere la poliție împotriva sa. În vârstă de 59 de ani, președintele lui Ankaragucu este un om de afaceri și fost politician, parlamentar între 2002 și 2011.

Născut la Ankara, în cartierul Derekışla, Koca a reprezentat provincia Ankara în două mandate în Parlamentul din Turcia. Este căsătorit, are patru copii și trăiește și azi la Ankara. După ce a fost arestat, Faruk Koca a fost surprins zâmbind pe scările tribunalului.

Reacție revoltătoare a lui Koca: „Am vrut să-l scuip! S-a aruncat la pământ”

Potrivit presei din Turcia, oficialul de la Ankaragucu a făcut și primele declarații după incident, din custodia poliției. „Nu accept deloc acuzațiile care mi se aduc. Acest incident e cauzat de comportamentul provocator și deciziile greșite ale arbitrului. Scopul meu a fost să reacționez verbal și să-l scuip în față pe arbitru. Da, i-am dat o palmă, dar nu avea cum să provoace fracturi.

După ce l-am lovit, arbitrul a stat 5-10 secunde și apoi s-a aruncat la pământ. Apoi, m-au luat de la fața locului pentru că am probleme cardiace. Nu știu ce s-a întâmplat după. Asta e tot ce am de spus”, a declarat Koca, potrivit Anka News Agency, din Ankara.