Marius Croitoru jubilează după victoria împotriva Universității Craiova: „Este meritul lor!”

FC Arges Cupa Romaniei Marius Croitoru Cupa Romaniei Marius Croitoru
Data publicarii: Miercuri 07 Decembrie 2022, 21:09
Data actualizarii: Luni 12 Decembrie 2022, 15:47

FC Argeș a ieșit din grupele Cupei României după ce a și eliminat-o pe Universitatea Craiova, scor 2-1.

Marius Croitoru a vorbit după meci despre evoluția elevilor săi și a evidențiat faptul că meritul este în totalitate al jucătorilor, dar, chiar și așa, încă mai are de muncit la Argeș.

Antrenorul piteștenilor a mai precizat că focusul echipei va fi pe campionat, acolo unde FC Argeș se află abia pe poziția a 10-a cu 22 de puncte (șase victorii, patru egaluri, nouă înfrângeri).

Croitoru: „Este meritul băieților”

„Am făcut multe schimbări, am avut trei juniori în primul 11. E clar că lucrurile nu au mers pe calea pe care am dorit-o în prima repriză. Dar am schimbat în a doua repriză și am crezut în șansa noastră. Am plecat cu a treia șansă în această grupă, înaintea acestui meci. Ne-am calificat, este meritul băieților, îi felicit, dar mai avem mult de muncă. Trebuie să fim ancorați în realitatea, trebuie să fim foarte maturi, pentru că mai sunt două meciuri de jucat în acest an.

E clar că ocaziile mari au fost de partea Craiovei. Dar am echilibrat balanța în repriza a doua. Încercăm să mergem până la capăt în Cupă. Pentru mine, în momentul acesta, campionatul este cea mai importantă competiție. Nu vreau să jignesc, dar suntem concentrați pe ultimele meciuri din acest an. Apoi suntem concentrați pe adversarul din Cupa României. Rezultatele bune îți schimbă starea de spirit, e normal. Nu mai simți oboseala, când rezultatele sunt bune”, a spus Croitoru după meci.

FC Argeș - Universitatea Craiova 2-1

Vladimir Screciu a deschis scorul în minutul 55, însă piteștenii au întors soarta meciului și au eliminat-o pe Universitatea Craiova din Cupa României încă din grupe.

Dorian Bertrand a restabilit egalitatea în minutul 64, iar Costinel Tofan a dus-o pe FC Argeș în avantaj în minutul 69, clasându-i pe piteșteni pe locul secund în Grupa D.