Mesajul lui Marius Croitoru pentru Greab după eroarea din meciul cu Rapid + Ce a spus despre revenirea la FC Botoșani

Marius Croitoru alexandru greab FC Arges - Rapid Bucuresti Superliga
Data publicarii: Duminica 04 Decembrie 2022, 21:39
Data actualizarii: Duminica 04 Decembrie 2022, 21:46

FC Argeş a terminat la egalitate cu Rapid Bucureşti, scor 1-1, la Piteşti, într-un meci din etapa a 19-a a Superligii de fotbal.

Rapid a deschis scorul prin Ştefan Pănoiu (minutul 2), la o ieşire greşită a portarului Alexandru Greab. A fost al patrulea cel mai rapid gol din acest sezon al Superligii, după 92 de secunde. Ionuţ Andrei Şerban (minutul 60) a marcat golul egalării, după o minge respinsă greşit de defensiva giuleşteană.

Gazdele au trecut pe lângă golul victoriei în minutul 90+2, când Bryan Alceus a reluat din 3 metri în portarul Horaţiu Moldovan la centrarea lui Antonio Jakolis.

Cel mai rapid gol al actualului sezon a fost reuşit de Alexandru Oroian, după 66 de secunde, pentru FC Hermannstadt, în partida cu Chindia Târgovişte (1-1), din etapa a doua. Al doilea a fost înscris de Vitalie Damaşcan, pentru FC Voluntari, după 67 de secunde, în meciul cu UTA de la Arad (1-1), din etapa a 18-a. Al treilea cel mai rapid gol a fost semnat de Dorian Bertrand, pentru FC Argeş, după 79 de secunde în partida câştigată cu UTA (2-0), în prima etapă.

Ambele echipe sunt la al treilea meci consecutiv fără victorie în campionat, două egaluri şi un eşec în ambele cazuri. În tur, Rapid s-a impus cu 2-1.

Ce a declarat Marius Croitoru după FC Argeș - Rapid 1-1

"Dacă e sa luăm prima repriză e un punct echitabil, a doua am pierdut două puncte. Până la urmă aia e, şi noi am câştigat nişte puncte nemeritate de când sunt aici, la U Cluj, la UTA. Într-un fel în fotbal aşa e. Mă bucur că uşor, uşor ne apropiem cât mai multe de ce vreau eu. E mai bine să iau gol în minutul 1, decât în minutul 90. Le-am spus că merită felicitaţi.

Trebuie să înţeleagă că suntem FC Argeş. Eu cred că mai rămâne un loc pentru play-off. Cele nouă meciuri rămase din iarnă nu o să fie uşoare. Iar play-out-ul o să fie atipic, greu.

(n.r. despre Greab) Nu are voie să facă greşeli aşa, are multe meciuri, experienţă. Dar pentru mine este un băiat cu experienţă şi mă bazez pe el.

(n.r. despre întoarcerea la Botoşani) Ţine de latura noastră umană să ne aducem aminte de locurile unde ne-am simţit bine, acum am contract cu FC Argeş, nu se pune problema!", a declarat Marius Croitoru.