Gareth Southgate Nationala Angliei qatar 2022 Rio Ferdinand CM 2022
Vali Andronescu
Data publicarii: Luni 12 Decembrie 2022, 09:04
Data actualizarii: Luni 12 Decembrie 2022, 09:02

Naționala Angliei a fost eliminată de la Campionatul Mondial organizat în Qatar de Franța, scor 1-2.

„Leii” ar fi putut restabili egalitatea pe final, atunci când elevii lui Gareth Southgate au obținut o lovitură de la 11 metri, pe care a ratat-o, ulterior, Harry Kane, într-o manieră rar întâlnită la atacantul lui Totteham Hotspur, în minutul 84.

Fostul internațional englez, Rio Ferdinand, a vorbit despre eventuala greșeală pe care a făcut-o selecționerul Angliei în meciul cu „Cocoșul galic”, evidențiind schimbările prea târzii efectuate de acesta.

„Cred că a avut timbrul perfect, atingerea perfectă în orice decizie pe care a luat-o până în acest punct, dar dacă te uiți la un meci ca cel de sâmbătă, care doar ăsta contează, mă gândesc că Gareth Southgate nu a fost în elementul său tactic atunci când a venit vorba de schimbări.

Asta e o parte a tacticilor, să faci schimbări, și din punctul de vedere al jocului, să decizi meciurile cu schimbările potrivite la finalul unui turneu, el ar trebui să se mai regândească la asta.

Am și trimis un mesaj într-un grup, spunând asta: Gareth, în momentul respectiv, nu a fost proactiv cu schimbările, ce reactiv. Era 1-1 și stăteam și spuneam 'haide, fă o schimbare'. Îl ai pe Rashford, Grealish, care pot intra, trimite ceva și schimbă jocul. Dar, stai acolo și spui 'e prea târziu'. Trebuie să faci schimbări când ești pe punctul de a câștiga”, a încheiat Rio Ferdinand discursul, potrivit Metro.

Anglia - Franța 1-2

„Cocoșul galic” a început în forță meciul de pe „Al Bayt”. Aurelien Tchouameni a înscris o „bombă” în minutul 17 și a deblocat tabela în main event-ul serii de la Campionatul Mondial din Qatar.

În partea a doua a meciului, Harry Kane a restabilit egalitatea din penalty în minutul 54, dar reușita sa a fost anulată de golul lui Olivier Giroud din minutul 78.

Naționala dirijată de Gareth Southgate a avut șansa să modifice tabela pe final, după ce englezii au mai beneficiat de o lovitură de departajare. Tot Kane a executat, care de data asta a ratat și a pierdut șansa să ducă meciul în prelungiri.