EXCLUSIV Reacția lui Ionel Ganea după penalty-ul ratat de Harry Kane în Franța - Anglia 2-1

Ionel Ganea Franta Anglia Harry Kane CM 2022
Data publicarii: Duminica 11 Decembrie 2022, 12:25
Data actualizarii: Duminica 11 Decembrie 2022, 12:49

Fostul internațional român marcat 19 goluri în 45 de partide pentru tricolori.

Aurelien Tchouameni (17) şi Olivier Giroud (78) au marcat pentru ''Les Bleus'', ambii din pasele lui Griezmann, în timp ce golul englezilor a fost înscris de Harry Kane (54 - penalty), care a ratat în final un penalty ce putea duce meciul în prelungiri.

Franţa, campioana mondială en titre, va înfrunta selecţionata Marocului, surpriza competiţiei, pe 14 decembrie, în semifinalele Cupei Mondiale 2022. Croaţia va întâlni Argentina pe 13 decembrie, în prima semifinală.

Ionel Ganea, despre ratarea lui Harry Kane

Ionel Ganea a impresionat în 2000, când a avut curaj, inspirație și stăpânire de sine pe finalul partidei România - Anglia, scor 3-2, la Campionatul European. Fost jucător în Premier League la Wolverhampton, Ganea a comentat pentru Sport.ro momentul decisiv din Franța - Anglia 2-1, ratarea lui Kane.

"A fost un meci echilibrat care a făcut o bună promovare fotbalului, cu jucători uriași care și-au atins vârful de formă la acest campionat. Nu cred că e un coșmar pentru Harry Kane (n.r.: referitor la ce a spus Alan Shearer), însă îi va fi greu.

M-am uitat atent la chipul lui când a executat al doilea penalty, se vedea că e roșu, că are puține emoții. Se întâmplă și la acest nivel. Gareth Southgate a procedat corect, e principalul executant al echipei, a bătut excelent prima lovitură.

E caracter puternic, va trece peste acest moment. A contat și faptul că l-a avut pe Lloris în fața sa, care îl cunoaște bine. Pentru francez a devenit un atu faptul că ani la rând tot l-a avut în față pe Kane la antrenamentele lui Tottenham, vă dați seama câte lovituri nu i-a executat Kane la pregătiri.

E un moment important al acestei ediții, Kane a intrat deja în galeria marilor jucători care au ratat la Cupa Mondială. Și de asta e frumos fotbalul", a spus Ganea, pentru Sport.ro.

Ionel Ganea, despre favorita la câștigarea CM 2022

"Franța e favorită la câștigarea Cupei Mondiale, dar îi va fi greu cu Argentina în finală. Nu cred că se vor împiedica cele două naționale în semifinale", a încheiat Ganea, pentru Sport.ro.

"Nu sunt genul de jucător care se gândește prea mult la modul în care execută.

Mă pregătesc la fel dacă bat un penalty sau două într-un meci. Nu pot da vina pe pregătirea loviturilor de la 11 metri pe care am făcut-o înaintea meciului. M-am dus să bat cu încredere, dar nu am șutat așa cum mi-am dorit"

• Harry Kane, despre penalty-ul ratat cu Franța, scor 1-2

Franţa, campioana mondială en titre, s-a impus în partida cu Anglia prin golurile marcate de AUrelien Tchouameni (17) şi Olivier Giroud (78). Englezii au înscris la rândul lor în minutul 54, în urma unui penalty transformat de Harry Kane, căpitanul selecţionatei Three Lions, care a ratat apoi o altă lovitură de la 11 m, în prelungirile reprizei secunde.

• Francezii vor înfrunta în semifinale, pe 14 decembrie, selecţionata Marocului, care a învins la limită Portugalia (1-0), în celălalt sfert de finală disputat sâmbătă.
  • În celălalt duel din penultimul act, programat pe 13 decembrie, se vor înfrunta Croaţia, finalista ediţiei trecute a Cupei Mondiale, şi Argentina.