FOTO Ce se întâmplă cu Gareth Southgate după eliminarea Angliei de la Campionatul Mondial

Nationala Angliei Anglia - Franta Campionatul Mondial Gareth Southgate qatar 2022 CM 2022
Vali Andronescu
Data publicarii: Duminica 11 Decembrie 2022, 08:19
Data actualizarii: Duminica 11 Decembrie 2022, 08:18

„Leii” au pierdut în fața Franței, scor 1-2, în sferturile de finală ale Mondialului din Qatar.

Anglia ar fi putut restabili egalitatea pe final, după ce a beneficiat de a doua lovitură de la 11 metri a meciului, însă Harry Kane nu a putut să-l învingă pe Hugo Lloris și pentru a doua oară, ratând un penalty decisiv, astfel.

Jurnalistul sportiv, Nicolo Schira, expert în transferuri, a scris pe rețelele social media despre viitorul incert al lui Gareth Southgate. Italianul a specificat faptul că selecționerul se va întâlni cu federația în următoarele zile să discute despre poziția sa în cadrul naționalei.

Gareth Southgate este selecționerul Angliei din septembrie 2016 și a strâns, până acum, nu mai puțin de 81 de meciuri. Conform site-urilor de specialitate, englezul a strâns o medie de 2.07 puncte pe meci. La EURO 2020 a ajuns până în finală, pierdută la penalty-uri cu Italia (1-1 / (2-3 d.l.d.)

Anglia - Franța 1-2

„Cocoșul galic” a început în forță meciul de pe „Al Bayt”. Aurelien Tchouameni a înscris o „bombă” în minutul 17 și a deblocat tabela în main event-ul serii de la Campionatul Mondial din Qatar.

În partea a doua a meciului, Harry Kane a restabilit egalitatea din penalty în minutul 54, dar reușita sa a fost anulată de golul lui Olivier Giroud din minutul 78.

Naționala dirijată de Gareth Southgate a avut șansa să modifice tabela pe final, după ce englezii au mai beneficiat de o lovitură de departajare. Tot Kane a executat, care de data asta a ratat și a pierdut șansa să ducă meciul în prelungiri.