Mesajul lui Karim Benzema după ce Franța s-a calificat în semifinalele de la Campionatul Mondial din Qatar

Karim Benzema Campionatul Mondial de Fotbal Campionatul Mondial Qatar 2022 Franta CM 2022
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Duminica 11 Decembrie 2022, 21:50
Data actualizarii: Duminica 11 Decembrie 2022, 21:55

Franța s-a calificat în semifinalele Cupei Mondiale de fotbal din Qatar, după ce a învins Anglia cu scorul de 2-1, pe Al Bayt Stadium din Al Khor.

Franţa şi-a confirmat statutul şi a câştigat, după un joc mai pragmatic. Aurelien Tchouameni (minutul 17) şi Olivier Giroud (minutul 78) au marcat pentru ''Les Bleus'', ambii din pasele lui Griezmann, în timp ce golul englezilor a fost înscris de Harry Kane (minutul 54 - penalty), care a ratat în final un penalty ce putea duce meciul în prelungiri.

Antoine Griezmann a devenit jucătorul cu cele mai multe assist-uri la naţionala Franţei (all-time), 28, devansându-i pe Zinedine Zidane (26) şi Thierry Henry (27).

Franţa este prima campioană mondială en-titre care ajunge în sferturile ediţiei următoare de la Brazilia în 2006. Spania şi Germania au ieşit din faza grupelor după ce au cucerit titlurile mondiale în 2014, respectiv 2018.

Mesajul lui Karim Benzema pentru colegii de la națională

Aceasta a fost a treia întâlnire dintre cele două echipe la Cupa Mondială, englezii câştigându-le pe primele două, cu 2-0 în 1966, când au obţinut singurul lor titlu mondial, şi cu 3-1 în 1982.

Indisponibil pentru turneul final din Qatar, din cauza unei acidentări, Karim Benzema nu a trecut cu vederea performanța impresionantă reușită de reprezentativa Franței și a postat un mesaj de susținere pe rețelele de socializare.

”Haideți, băieți! Încă două meciuri! Suntem aproape campioni! Sunt alături de voi!”, a scris starul de la Real Madrid.