Cristiano Ronaldo, acuzat că a schimbat jocul lui United: „El se gândește doar la goluri!”

Cristiano Ronaldo Danny Blind Manchester United Anglia
Data publicarii: Duminica 03 Octombrie 2021, 12:29
Data actualizarii: Duminica 03 Octombrie 2021, 12:39

Egalul lui United cu Everton, 1-1, i-a atras critici lui Cristiano Ronaldo.

Cristiano Ronaldo s-a întors vara aceasta la Manchester Unitei după o pauză de 12 ani, iar starul portughez și-a făcut simțită prezența. În 6 meciuri disputate pentru „diovolii roșii” a marcat de 5 ori.

Cu toate că l-a salvat pe Solskjaer în ultima partidă, cu Villarreal, 2-1, în grupele Champions League, când a reușit să marcheze golul câștigător în minutul 90+7, atacantul nu a mai putut să facă același lucru și în jocul cu Everton, 1-1, din campionat. Introdus de antrenorul norvegial în minutul 57, în locul lui Cavani, Ronaldo nu a izbutit să schimbe soarta partidei.

Însă Danny Blind susține că deținătorul a cinci Baloane de Aur a schimbat partitura de joc a lui United și îl acuză pe lusitan pentru modul în care ceilalți jucători evoluează acum.

„Ronaldo nu trebuie să joace un rol activ. E ceva de genul: 'Ia-ți timp!'. Vezi cum ceilalți jucători se uită la el și au în priviri : 'Cum ai de gând să rezolvi asta?'.

În mod normal, atacantul aleargă de la un fundaș central la altul. Asta cauzează multe probleme pentru apărarea adversă.

Acum, United nu mai joacă la fel ca înainte. Când mingea e pierdută, îl vezi pe Paul Pogba că e singurul care face pressing. Ronaldo nu face așa. El se gândește doar la goluri și speră ca ceilalți să recupereze mingea”, a declarat fostul internațional neerlandez pentru sportniews.