VIDEO Cine îi mai poate opri? Arsenal a câștigat cu 4-0 în Premier League și are acum 5 puncte peste Manchester City

Arsenal Bukayo Saka FC liverpool gabriel martinelli Martin Odegaard Anglia
Data publicarii: Joi 02 Martie 2023, 08:58
Data actualizarii: Joi 02 Martie 2023, 09:01

”Tunarii” lui Mikel Arteta n-au avut probleme în restanța cu Everton, în care au marcat Saka, Martinelli (o dublă) și Odegaard.

Arsenal Londra a învins miercuri seara, pe teren propriu, formaţia Everton, scor 4-0, într-un meci restant contând pentru etapa a 7-a din Premier League. FC Liverpool a învins pe Wolverhampton cu 2-0.

Arsenal a dominat meciul cu Everton şi, deşi a deschis scorul târziu, în minutul 40, prin Bukayo Saka, a încheiat prima repriză cu un avantaj de două goluri, după reuşita lui Gabriel Martinelli, din minutul 45+1.

În partea secundă, Martin Odegaard a înscris pentru 3-0 în minutul 71, iar Martinelli a înschis tabela, în minutul 80, din pasa lui Nketiah.

Arsenal - Manchester City 60-55 în fruntea clasamentului

Arsenal conduce în clasamentul din Premier League, cu 60 de puncte, cu cinci mai multe decât ocupanta locului secund, Manchester City.

Într-un alt meci din etapa a 7-a, FC Liverpool s-a impus cu 2-0 în faţa lui Wolverhampton.

Van Dijk și Salah i-au adus victoria lui Liverpool

Şi pe ”Anfield” golurile au venit târziu, echipa lui Jurgen Klopp rezolvând meciul în numai patru minute. Virgil van Dijk a deschis scorul în minutul 73, iar în minutul 77 Mohamed Salah a stabilit rezultatul final.

Liverpool se află pe locul al şaselea, cu 39 de puncte, la egalitate cu Fulham.