Arsenal Erling Haaland Jack Grealish Manchester City Premier League Anglia
Data publicarii: Miercuri 15 Februarie 2023, 23:36
Data actualizarii: Miercuri 15 Februarie 2023, 23:36

Manchester City a câștigat derby-ul cu Arsenal de pe Emirates, scor 3-1, contând pentru restanța din runda cu numărul 12 a Premier League.

Cu un avans consistent în clasament la începutul acestui an, Arsenal a pierdut astăzi primul loc din Premier League în dauna rivalei Manchester City, însă are un meci mai puțin disputat, astfel că lupta la titlu devine din ce în ce mai strânsă.

Arsenal - Manchester City 1-3. Schimbare de lider în Premier League

Manchester City a deschis scorul în minutul 24, după un gol al lui Kevin De Bruyne. Belgianul, care nu mai marcase din octombrie, a profitat de o pasă greșită a lui Tomiyasu și l-a lobat din afara careului pe portarul Ramsdale.

Arsenal a reușit să egaleze până la pauză. În minutul 42, Bukayo Saka a transformat un penalty obținut de Nketiah, după un fault al lui Ederson.

Echipa lui Pep Guardiola a fost mai eficientă în partea secundă. După o nouă respingere greșită, de data această a lui Gabriel, a urmat o combinație rapidă între Bernardo Silva, Erling Haaland și Ilkay Gundogan, iar Jack Grealish a finalizat cu un șut din marginea careului.

Emoțiile lui City s-au risipit din minutul 82. Kevin De Bruyne l-a servit excelent în careu pe Erling Haaland, iar golgheterul norvegian nu l-a iertat pe Ramsdale și a stabilit scorul final, 3-1.

Arsenal, ajunsă la doar a treia înfrângere din acest sezon, a coborât acum pe locul 2, cu 51 de puncte, la egalitate cu liderul Manchester City, dar cu un golaveraj inferior.

Totuși, londonezii au un meci mai puțin disputat, restanța cu Everton, programată să se dispute pe 1 martie.