VIDEO „Puneți punctul ăsta în Hall of Fame!” Simona Halep, elogiată de americani pentru prestația din primul meci la Indian Wells

simona halep indian wells Tenis WTA Romania WTA 1000 Indian Wells WTA Indian Wells 2022 Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Sambata 12 Martie 2022, 09:55
Data actualizarii: Sambata 12 Martie 2022, 09:56

Simona Halep a încântat publicul californian în prima apariție la Indian Wells, ediția 2022.

Simona Halep a jucat un prim set fulgerător și un set decisiv controlat cu mult calm, în meciul din turul secund câștigat în turneul WTA 1000 de la Indian Wells, scor 6-2, 4-6, 6-4. Oponenta învinsă, Ekaterina Alexandrova, e condusă acum de Simona Halep cu 3-2 la meciurile directe.

„Puneți punctul ăsta în Hall of Fame!”, au strigat organizatorii turneului pe rețelele sociale, publicând un video cu schimbul de mingi câștigat de Simona Halep pentru a se desprinde la 3-0 în manșa întâi.

Cori Gauff (17 ani, 17 WTA) este adversara Simonei Halep în turul 3 la Indian Wells

A fost un schimb de mingi de anduranță, în care Simona Halep a rezistat eroic în defensivă și a demonstrat din nou că are un joc de picioare aproape imposibil de neutralizat, în circuitul WTA

Neintimidată de atacurile repetate ale rusoaicei Ekaterina Alexandrova, Simona Halep a replicat cu luciditate, până în momentul în care s-a apropiat de zona fileului, unde a reușit să tranșeze punctul în favoarea sa, acoperind fileul cu o agilitate ieșită din comun, având în vedere faza avansată a punctului.