VIDEO Simona Halep și Sorana Cîrstea câștigă în turul 2 la Indian Wells. Le separă o singură victorie de un duel direct în optimi

Simona Halep Ekaterina Alexandrova live Simona Halep WTA Indian Wells Tenis WTA Romania WTA Indian Wells 2022 Tenis
Data publicarii: Vineri 11 Martie 2022, 21:00
Data actualizarii: Sambata 12 Martie 2022, 09:21

Simona Halep și Sorana Cîrstea s-au calificat în turul 3 al competiției WTA 1000 de la Indian Wells și sunt la o victorie distanță de un duel în faza optimilor.

Simona Halep - Ekaterina Alexandrova 6-2, 4-6, 6-2

GAME, SET & MECI, SIMONA HALEP! Sportiva din România accede în turul trei al întrecerii WTA 1000 de la Indian Wells și o conduce pe Ekaterina Alexandrova cu 3-2 la meciurile directe.

În turul 3, Halep așteaptă învingătoarea meciului dintre Claire Liu și Cori Gauff.

Simona Halep are două break-uri avans în setul decisiv.

Set, Alexandrova. Halep nu rezistă presiunii retururilor agresive puse în teren de Alexandrova și își pierde serva tocmai în ultimul game al setului doi.

Emoții în finalul setului doi: Simona Halep servește pentru a-l împinge în prelungiri, după o prestație solidă la serviciu a rusoaicei în această manșă.

Set, Simona Halep! Jucătoarea din România câștigă la doi manșa întâi, în 27 de minute.

Halep câștigă un punct extraordinar de lung pentru a face al doilea break și conduce cu 3-0 în primul set.

Simona Halep reușește o lovitură măiastră încă în primele game-uri ale meciului.

Sorana Cîrstea - Ajla Tomljanovic 6-4, 7-5

GAME, SET & MECI, SORANA CÎRSTEA! După două înfrângeri în meciurile cu Ajla Tomljanovic, Sorana Cîrstea reușește să o învingă pe jucătoarea din Australia și se califică în turul al treilea, unde va juca împotriva franțuzoaicei Alize Cornet / rusoaicei Anna Kalinskaya.

Revenire extraordinară a Soranei Cîrstea în primul set: revine de la 1-4 și îl câștigă, după 36 de minute de joc.

Simona Halep își începe parcursul în turneul WTA 1000 de la Indian Wells în turul secund, grație statutului de cap de serie. Oponenta sa din primul meci va fi rusoaica Ekaterina Alexandrova, cu care se află la egalitate în ce privește scorul meciurilor directe, 2-2.

Cea mai bună jucătoare de tenis din istoria României e condusă de Ekaterina Alexandrova când vine vorba despre meciurile jucate pe suprafață hard, dar a învins-o în singura confruntare care s-a desfășurat pe teritoriul Statelor Unite ale Americii, la Cincinnati, în 2019.