„Iga, treci și joacă!” Swiatek, invincibilă de 100 de zile: poloneza a produs faza zilei, înainte de a 30-a victorie consecutivă

Iga Swiatek Roland Garros 2022 Roland Garros 2022 Tenis WTA Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Vineri 27 Mai 2022, 23:10
Data actualizarii: Vineri 27 Mai 2022, 23:09

Iga Swiatek a fost autoarea unui moment amuzant, uitând scorul în meciul câștigat cu Alison Riske, în turul secund la Paris.

Iga Swiatek (20 de ani, 1 WTA) i-a preluat cu succes locul australiencei Ashleigh Barty, ca lider incontestabil al circuitului de elită al tenisului feminin.

Să câștigi la nesfârșit poate fi plictisitor: Iga Swiatek a uitat scorul, la 6-0, 1-0 în meciul cu Alison Riske

Jucătoarea din Polonia a învins-o pe Alison Riske (43 WTA), scor 6-0, 6-2, în doar o oră de joc, pentru a se califica în turul trei la Roland Garros.

Swiatek a reușit al 15-lea set câștigat la zero în primele 5 luni ale acestui an și se apropie la doar 10 lungimi de Serena Williams, care deține recordul seturilor adjudecate fără game pierdut într-un an: 25.

Swiatek a reușit al 15-lea set câștigat cu 6-0 în 2022: recordul anual îl deține Serena Williams, cu 25

Succesul n-a venit însă monoton, Iga Swiatek producând faza zilei la Paris, așezându-se pe banca de odihnă la scorul de 1-0, în setul secund, în condițiile în care primul game aduce doar schimbarea terenurilor, iar doar încheierea primelor trei game-uri le trimite pe jucătoare în pauza de odihnă.

Deși arbitrul de scaun i-a strigat numele de câteva ori, Iga Swiatek - concentrată și cu o viziune-tunel - nu a auzit vorbele acestuia, dându-și seama doar câteva secunde mai târziu, când și-a ridicat privirea, doar ca să îl observe spunându-i că trebuie să se ridice și să se întoarcă pe teren, cât mai curând.

Propria greșeală a făcut-o pe Iga Swiatek să se rușineze și să se amuze, iar revenirea sa pe teren a decurs conform așteptărilor, americanca nereușind mai mult de două game-uri în setul doi.

În turul 3, Iga Swiatek se va duela cu muntenegreanca Danka Kovinic (27 de ani, 95 WTA).