„Blestemul” optimilor de la Roland Garros: Simona Halep se poate duela cu Iga Swiatek pentru a treia oară în optimi la Paris

simona halep roland garros Roland Garros 2022 Simona Halep Iga Swiatek meciuri directe Simona Halep Jelena Ostapenko Tenis
Data publicarii: Vineri 20 Mai 2022, 08:50
Data actualizarii: Vineri 20 Mai 2022, 08:52

În ediția 2022 a Roland Garros, Simona Halep s-ar putea întâlni cu Iga Swiatek pentru a treia oară, în faza optimilor Openului Francez, în 5 meciuri directe.

Cap de serie numărul 19 în ediția 2022 a turneului de la Roland Garros, Simona Halep (30 de ani) a avut parte de un rezultat nefericit al tragerii la sorți a tabloului principal, urmând să aibă posibilitatea de a se duela cu Jelena Ostapenko și Iga Swiatek în faze competiționale consecutive, turul 3 și optimi.

Simona Halep a obținut două victorii în cele patru meciuri jucate în compania Igăi Swiatek (20 de ani, 1 WTA), dar cele două jucătoare s-au întâlnit deja de două ori în faza optimilor de la Roland Garros, în edițiile 2019 și 2020.

Simona Halep - Iga Swiatek. Statistica meciurilor directe

• Optimi Roland Garros, 2019: 6-1, 6-0 pentru Simona Halep
  • Optimi Roland Garros 2020: 6-1, 6-2 pentru Iga Swiatek
  • Optimi Australian Open 2021: 3-6, 6-1, 6-4 pentru Simona Halep
  • Semifinale Indian Wells 2022: 7-6 (6), 6-4 pentru Iga Swiatek

Halep a învins-o cu 6-1, 6-0 pe Swiatek, în 2019, în timp ce poloneza și-a luat revanșa, un sezon mai târziu, scor 6-1, 6-2.

Contra Jelenei Ostapenko, Simona Halep are un palmares negativ, sportiva din Letonia impunându-se în două dintre cele trei dueluri directe, inclusiv în finala Roland Garros 2017, în care Simona Halep a avut avantajul primului set și a trei game-uri, în setul doi.

Simona Halep - Jelena Ostapenko 1-2, rezultatele meciurilor directe

• Finala Roland Garros 2017: 4-6, 6-4, 6-3 pentru Jelena Ostapenko
  • Semifinale Beijing 2017: 6-2, 6-4 pentru Simona Halep
  • Semifinale Dubai 2022: 2-6, 7-6 (0), 6-0 pentru Jelena Ostapenko

Traseul virtual al Simonei Halep la Roland Garros 2022

• Tur 1: Ana Konjuh (66 WTA)
  • Tur 2: Maryna Zanevska (65 WTA) / Qinwen Zheng (74 WTA)
  • Tur 3: Jelena Ostapenko (13 WTA) / Alize Cornet (40 WTA)
  • Optimi: Iga Swiatek (1 WTA)
  • Sferturi: Karolina Pliskova (8 WTA)
  • Semifinale: Aryna Sabalenka (7 WTA)
  • Finală: Ons Jabeur (6 WTA) / Barbora Krejcikova (2 WTA)

Roland Garros 2022 începe duminică, 22 mai, iar primul meci al Simonei Halep va avea loc într-una dintre primele două zile ale turneului.