Sorana Cirstea Ion Tiriac jr Madrid 2023 WTA Madrid Tenis
Data publicarii: Marti 25 Aprilie 2023, 15:30
Data actualizarii: Marti 25 Aprilie 2023, 15:47

Ion Țiriac jr. a susținut-o în persoană pe Sorana Cîrstea, la partida jucată în runda inaugurală a turneului WTA 1000 de la Madrid.

Îmbrăcat într-o ținută sport, Ion Țiriac jr. a asistat din lojele arenei de la Madrid la prima partidă câștigată de Sorana Cîrstea, în ediția 2023 a renumitei competiții din Spania.

6-3, 3-6, 6-1 a fost scorul prin care Sorana Cîrstea (44 WTA) a învins-o pe americanca Lauren Davis (56 WTA), în primul tur al competiției WTA 1000 de la Madrid.

În 2021, Sorana Cîrstea l-a sunat pe Ion Țiriac jr., imediat după câștigarea turneului WTA 500 de la Istanbul

• fotografii Sport.ro

Sfertfinalistă la Indian Wells și semifinalistă în turneul WTA 1000 de la Miami, Sorana Cîrstea a debutat cu dreptul în sezonul de zgură, în care visează să își egaleze cea mai bună performanță a carierei - sfert de finală, atins la Roland Garros, în 2009.

121 de minute a fost durata partidei în care Sorana Cîrstea a acumulat cinci game-uri pe serviciul adversarei, suficient pentru a tranșa partida fără mari emoții, în ciuda setului decisiv jucat.

În turul secund, Sorana Cîrstea va primi replica Arynei Sabalenka - număr 2 WTA - pe care a învins-o în sferturile turneului WTA 1000 de la Miami, fără set pierdut, scor 6-4, 6-4.

Imaginea istorică cu fostul președinte: Hănescu dezvăluie ce i-a spus Traian Băsescu înainte de plecarea la Olimpicele din Beijing