VIDEO WTA Miami | Fenomenala Sorana Cîrstea o învinge pe campioana Australian Open și se califică în semifinale

Data publicarii: Miercuri 29 Martie 2023, 20:00
Data actualizarii: Miercuri 29 Martie 2023, 21:40

WTA Miami 2023 | Sorana Cîrstea a servit șapte ași și a reușit 16 winnere, provocându-i Arynei Sabalenka doar al treilea eșec al stagiunii.

Sorana Cîrstea - Aryna Sabalenka 6-4, 6-4
în sferturile turneului WTA 1000 de la Miami

Cîrstea - Sabalenka 6-4, 6-4 în setul 2: Game, set & meci, Sorana Cîrstea! Victorie uriașă pentru jucătoarea din țara noastră, în fața numărului 2 mondial.

Cîrstea - Sabalenka 6-4, 5-3 în setul 2: Exasperare: asta se citește pe chipul Arynei Sabalenka, bielorusa nemaigăsind soluții sustenabile pentru a contracara serviciile năprasnice ale Soranei Cîrstea. Până acum, în această seară, Cîrstea a demonstrat cu claritate că este jucătoarea mai bună la retur.

Cîrstea - Sabalenka 6-4, 4-3 în setul 2: Cîrstea face break-ul și mai returnează o dată exemplar pentru a-i provoca daune psihologice Sabalenkăi. Bielorusa comite din nou dublă greșeală la minge de break, amintind de contra-performanțele din sezoanele anterioare.

Cîrstea - Sabalenka 6-4, 2-2 în setul 2: Sabalenka recuperează break-ul și egalează la doi. Alegeri mai inspirate ale loviturilor și un plus de forță îi asigură bielorusei încă o șansă bună în acest meci.

Cîrstea - Sabalenka 6-4, 2-0 în setul 2: Game alb pentru Cîrstea, care conduce cu set și break.

Cîrstea - Sabalenka 6-4, 1-0 în setul 2: Break pentru Sorana Cîrstea, în debutul setului secund. Dublă greșeală comisă de Sabalenka, la minge de break.

Cîrstea - Sabalenka 6-4 în setul 1: Game & prim set, Sorana Cîrstea! Românca servește as la minge de set și își trece în cont o manșă întâi în care a fost mai constantă la serviciu, dar mai ales la retur decât numărul 2 WTA.

Cîrstea - Sabalenka 5-4 în setul 1: Re-break, Sorana Cîrstea! Românca returnează impecabil în prelungirile meciului și trece la loc în avantaj. Va servi pentru a câștiga manșa întâi, la reluarea jocului.

Cîrstea - Sabalenka 4-4 în setul 1: Trei retururi bune pentru Sabalenka, iar primul break al bielorusei vine la cincisprezece, într-un moment important, din punct de vedere psihologic, al primului set. Urmează două game-uri cruciale.

Cîrstea - Sabalenka 4-3 în setul 1: Servicii solide și din partea Arynei Sabalenka, într-un prim set care a arătat puține puncte lungi până în acest moment, așa cum era de așteptat, date fiind înclinațiile celor două jucătoare de a scurta raliurile prin lovituri de forță.

Cîrstea - Sabalenka 3-1 în setul 1: Fără emoții pentru Sorana Cîrstea nici în al doilea game pe propriul serviciu. Sabalenka întâmpină dificultăți în a anticipa variațiile de servă ale româncei.

Cîrstea - Sabalenka 2-0 în setul 1: Hold cu un singur punct cedat de Sorana Cîrstea, care joacă un tenis încrezător în primele minute ale partidei.

Cîrstea - Sabalenka 1-0 în setul 1: Sorana Cîrstea deschide meciul cu break la treizeci, pe serva campioanei Australian Open.

Prima parte a sezonului 2023 i-a oferit Soranei Cîrstea de a-și măsura forțele cu cele mai bune jucătoare ale circuitului WTA.

Dacă la Indian Wells jucătoarea din Târgoviște s-a duelat în sferturi cu Iga Swiatek - campioana din 2022 a turneului californian -, Aryna Sabalenka va fi oponenta româncei în faza ultimelor opt jucătoare a competiției WTA 1000 de la Miami.

Sorana Cîrstea, înainte de sfertul exploziv de la Miami, cu Sabalenka: „Am încredere, știu ce pot juca.”

Cîrstea a prefațat meciul, descriind-o pe campioana Australian Open 2023 drept o jucătoare căreia îi place să imprime multă agresivitate în stilul său de joc. Eleva lui Thomas Johansson a amintit și despre progresul Sabalenkăi la serviciu.

„Sabalenka o jucătoare foarte agresivă, în forță. Servește bine, vrea să scurteze punctele. Știu că va fi foarte greu. Am câștigat multe meciuri în acest swing american și am încredere. Știu ce pot juca,” a declarat Sorana Cîrstea pentru ProSport

Cîrstea - Sabalenka se joacă miercuri, 29 martie, la ora 20:00. Va fi prima întâlnire directă între cele două jucătoare.