Marcu Czentye
Data publicarii: Sambata 27 Aprilie 2024, 01:33
Data actualizarii: Sambata 27 Aprilie 2024, 01:39

Sorana Cîrstea - Iga Swiatek se joacă sâmbătă, 27 aprilie, în șaisprezecimile turneului WTA 1000 de la Madrid.

Sorana Cîrstea va primi replica numărului unu mondial, în turul trei al competiției WTA 1000 de la Madrid

În turul secund, în care a disputat primul meci al său în acest an pe zgura din capitala Spaniei, sportiva din România a depășit-o cu dificultate pe filipineza Alexandra Eala (18 ani, 170 WTA), scor 6-3, 6-7 (6), 6-4.

Sorana Cîrstea caută prima victorie împotriva Igăi Swiatek: a pierdut primele trei meciuri directe

140 de minute a luptat Cîrstea, număr treizeci WTA, împotriva Alexandrei Eala, dar testul se poate dovedi eficient în pregătirea confruntării mult mai dificile cu Iga Swiatek.

Scorul întâlnirilor directe dintre Sorana Cîrstea și Iga Swiatek este 0-3.

$101,752 își asigură câștigătoarea duelului dintre Cîrstea și Swiatek

În primul duel direct, Sorana Cîrstea a incomodat-o serios pe Iga Swiatek; se întâmpla în optimile Australian Open 2022 când Cîrstea a câștigat primul set contra polonezei, scor 7-5, dar le-a cedat pe următoarele, scor 6-3, 6-3.

Confruntarea Cîrstea - Swiatek de la Madrid va fi prima derulată pe zgură. După Melbourne, cele două s-au mai întâlnit la Indian Wells, în 2023 - 6-2, 6-3 - și la Doha, în acest an, într-un meci încheiat cu un dublu 6-1.

Ce a răspuns Horia Tecău, întrebat dacă le convoacă pe Halep și Cîrstea la turneul final al Cupei Billie Jean King