FOTO ȘI VIDEO Ana Bogdan dezvăluie la ce s-a gândit, ca să revină de la 2-5 în setul decisiv, în primul meci la Madrid

Ana Bogdan Tenis WTA Romania WTA 1000 Madrid Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Marti 25 Aprilie 2023, 14:39
Data actualizarii: Marti 25 Aprilie 2023, 14:54

Secretul Anei Bogdan, în meciul dificil, de 3 ore și 3 minute cu Anna Bondar, din Ungaria, a fost să uite de scor.

Tenisul profesionist nu este pentru cei slab de înger, iar Ana Bogdan (30 de ani, 61 WTA) este cea mai grăitoare dovadă a acestei afirmații, în interiorul tenisului românesc, în acest an, alături de Sorana Cîrstea (33 de ani, 44 WTA).

Sportiva din Sinaia a reușit două reveniri extraordinare în ultimele 10 zile, reușind să le învingă pe Kaja Juvan și pe Anna Bondar, de la 0-4, respectiv 2-5, în setul decisiv.

Ana Bogdan - Shelby Rogers, în turul secund la Madrid. Meciul, devenit realitate, după un scenariu improbabil

În primul tur la Madrid, Bogdan a eliminat-o pe unguroaica Bondar, scor 4-6, 6-4, 7-6 (2), după 3 ore și 3 minute de joc, în ciuda faptului că adversara sa a avut trei game-uri consecutive în care s-a aflat la doar puncte distanță de victorie.

După ce a evitat „căderea în prăpastie” la limită, Ana Bogdan a dezvăluit secretul din spatele noii reveniri impresionante.

„Mi-am zis să fiu alertă la fiecare minge și să nu mă gândesc la scor.”

„A fost, într-adevăr, un meci foarte dur. Știam că așa va fi, pentru că e o jucătoare foarte bună. Am mai jucat cu ea, la începutul anului. Mă așteptam la asta.

La 2-5, mi-am spus să mă bucur de meci, indiferent de ce se întâmplă. Trebuie să joc câteva meciuri, pentru a-mi recăpăta ritmul, așadar nu am pus prea multă presiune asupra mea.

Mi-am zis să îmi găsesc ritmul, să fiu alertă la fiecare minge și să nu mă gândesc la scor, ci doar să mă bucur de partidă. Cred că asta m-a ajutat mult,” a declarat Ana Bogdan, pe suprafața de joc.

Ana Bogdan s-a bucurat inclusiv de prezența copiilor spanioli în tribune, dar și de susținerea românilor veniți să o sprijine în persoană.

„Vă mulțumesc mult, mi-ați dat multă energie și sper să veniți din nou la următoarele meciuri, ca să mă susțineți,” le-a transmis Ana Bogdan românilor din capitala Spaniei.

Victor Hănescu dezvăluie cum a simțit forța loviturilor Serenei Williams, într-un antrenament de sparring