Sorana Cirstea US Open 2021 US Open premii financiare Tenis Sorana Cîrstea, plătită cu 940 de dolari pe minut la US Open 2021! Cu câți bani va pleca acasă românca după o singură victorie
Marcu Czentye
Data publicarii: Vineri 03 Septembrie 2021, 08:41
Data actualizarii: Vineri 03 Septembrie 2021, 08:47

În materie de rezultate, US Open 2021 a fost cel mai nereușit turneu de mare șlem pentru Sorana Cîrstea în acest an.

US Open a fost singurul turneu de mare șlem al anului 2021 în care Sorana Cîrstea nu a reușit să adune minim două victorii pe tabloul principal. Calificată în turul 3 la Melbourne și Wimbledon, iar la Roland Garros până în optimile de finală, Cîrstea și-a văzut parcursul oprit la Flushing Meadows în runda a doua, de Shelby Rogers (43 WTA).

Învinsă cu 7-5, 6-2 după 96 de minute de joc, Sorana Cîrstea a rămas numai cu un succes pe tabloul principal, înregistrat în fața Veronikăi Kudermetova (31 WTA), căreia i-a administrat un dureros 6-0 în setul decisiv al meciului de două ore și două minute.

Sorana Cîrstea a condus cu 4-1 și a ratat minge de set împotriva lui Shelby Rogers

Pentru cele 122 de minute în care a avut succes la US Open, Sorana Cîrstea va fi răsplătită cu un cec în valoare de $115,000, care înseamnă un stimul financiar de 942 de dolari americani per fiecare minut al victoriei semnate la US Open 2021.

În partea finală a acestui an, Sorana Cîrstea este așteptată să își continue seria rezultatelor încurajatoare pe hard, atât în stagiunea asiatică, cât și în Transylvania Open, al doilea turneu WTA pe care Cluj-Napoca urmează să îl organizeze în cursul acestui an.