Sorana Cîrstea, eliminată în turul 2 la US Open: a ratat un meci de gală cu Ashleigh Barty

Sorana Cirstea Sorana Cirstea Shelby Rogers US Open live US Open 2021 Tenis LIVE 22:00 | Sorana Cîrstea luptă pentru calificarea în turul 3 la US Open: potențial duel cu Ashleigh Barty în turul următor
Marcu Czentye
Data publicarii: Vineri 03 Septembrie 2021, 08:30
Data actualizarii: Vineri 03 Septembrie 2021, 08:31

Sorana Cîrstea a fost eliminată în turul secund la US Open 2021 de către Shelby Rogers (43 WTA).

Shelby Rogers - Sorana Cîrstea 7-5, 6-2

Meciul echilibrat dintre Shelby Rogers și Sorana Cîrstea s-a încheiat în favoarea jucătoarei din SUA. În primul set, Sorana Cîrstea a început bine, reușind să se distanțeze la 4-1, scor de la care a pierdut teren constant, punând mâna pe un singur game într-un interval de jumătate de oră în care oponenta sa și-a adjudecat nu mai puțin de șase game-uri.

• LIVE 22:00 | Sorana Cîrstea luptă pentru calificarea în turul 3 la US Open: potențial duel cu Ashleigh Barty în turul următor

Cîrstea a ratat o minge de set în manșa întâi, iar dezamăgirea pierderii primului set a afectat-o în debutul celui de-al doilea, când Rogers a făcut break și l-a conservat cu o eficiență mare la serviciu. Diferența a fost făcută și de jocul îngrijit constant de Shelby Rogers, care a încheiat cele 96 de minute de joc cu numai 12 erori neforțate, jumătate din numărul celor comise de Sorana Cîrstea.

Eliminată în turul 3 anul trecut la US Open, Sorana Cîrstea va pierde 60 de puncte în clasamentul WTA, dar va încasa un cec în valoare de $115,000 pentru victoria obținută în defavoarea Veronikăi Kudermetova, în runda inaugurală.

Rogers va juca în turul 3 împotriva liderului mondial, Ashleigh Barty.

Sorana Cîrstea a făcut un meci mare în primul tur la US Open 2021 pentru a o elimina pe Veronika Kudermetova (31 WTA), iar calculele hârtiei indică un meci puțin mai facil în a doua rundă competițională. Jucătoarea născută la Târgoviște se va duela cu americanca Shelby Rogers (43 WTA), care o conduce însă cu 1-0 la meciurile directe.

Cîrstea și Rogers s-au mai întâlnit la Rio de Janeiro, într-un turneu jucat pe zgură în 2016, când Rogers se impunea cu un dublu 6-4. La 28 de ani, Rogers este în continuare în căutarea primului titlu WTA, dar a ajuns la apogeu în ierarhia mondială. Rogers a urcat până pe locul 40 în luna iulie a acestui an.

Sorana Cîrstea, la o victorie distanță de un duel cu liderul WTA, Ashleigh Barty

La fel ca Sorana Cîrstea, Shelby Rogers are sfertul de finală drept cel mai bun rezultat obținut într-un turneu de mare șlem, doar că sportiva din SUA a bifat această performanță de două ori, la Roland Garros 2016 și US Open 2020, spre deosebire de Sorana Cîrstea, care a ajuns în faza ultimelor opt la un Grand Slam numai la Paris, în ediția 2009.

Meciul Soranei Cîrstea cu Shelby Rogers este programat al treilea pe terenul 11, imediat după încheierea partidei Aslan Karatsev vs. Jordan Thompson. Oficialii US Open au anunțat, pe fondul condițiilor meteorologice nefavorabile, întârzierea începerii ordinii meciurilor cu o oră, astfel că seria partidelor va începe la 19:00, prin urmare duelul Cîrstea vs. Rogers este așteptat să debuteze după ora 22:30, fus orar românesc.

Programul terenului 11, fixat să înceapă la ora 19:00